‘Deniz Feneri’nde savcı depremi

Deniz Feneri soruşturmasını yürüten üç savcı “sürpriz” kararla görevden alındı. Savcılar hakkında sürmekte olan inceleme gerekçe gösterilerek soruşturma için iki yeni savcı görevlendirdi.

26.08.2011 - 17:58

‘Deniz Feneri’nde savcı depremi

2.5 senedir devam eden Deniz Feneri soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Savcıları Nadi Türkarslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararı ile soruşturmadan alındı.

Karara gerekçe olarak savcılar hakkında sürmekte olan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) incelemesi gösterildi.

HSYK, üç savcı hakkında usulsüz soruşturma yürüttükleri iddiasıyla inceleme başlatmıştı.

Hazırlık soruşturması devam ederken Ankara Adliyesi’ne gelen müfettişler gizli soruşturma evraklarını incelemişti.

Karar, resmi yazıyla savcılara bildirildi. Yazıda, soruşturma için cumhuriyet savcıları Hakan Pektaş ve Veli Dalgalı'nın görevlendirildiği belirtilerek, soruşturma dosyalarının yeni savcılara verilmesi istendi.

Müfettişlerin incelemesi sürerken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı önce savcıların bağlı olduğu Başsavcıvekili Nuri Yiğit’i görevden almış, yerine HSYK yedek üyesi olan Harun Kodalak'ı getirmişti.

Başsavcılık ikinci adımı üç savcıyı görevden alarak attı.

Görevden alınan savcılar, Deniz Feneri soruşturmasının hazırlığı için 2.5 yıl çalışmış, temmuz ayı başında da gözaltılar için düğmeye basmıştı. 4 ayrı dalgada gözaltına alınan 20 kişiden 9' u tutuklanmıştı.

Henüz iddianame yazımı aşamasına gelmeyen soruşturmada, iki yeni savcının binlerce sayfalık soruşturma dosyasını yeniden incelemesi gerekecek.

Soruşturma, Almanya'daki Deniz Feneri Derneği'nin topladığı milyonlarca Euro’nun kuryelerle Türkiye'ye sokulduğu iddiasıyla başlatılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...