Deniz Feneri’ne AK Parti akını

CHP milletvekilli Kart, 170 kadar AK Parti milletvekili ve 2 bakanın gruplar halinde Sincan Cezaevi’nde Deniz Feneri şüphelilerini ziyaret ettiğini belirterek, “Bu başlı başına imtiyaz yaratma, adli mercilere gözdağı vermektir” dedi.

15.10.2011 - 09:59

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, dün Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Deniz Feneri soruşturmasının şüphelilerini 150’yi aşkın AKP milletvekili ve 2 bakanın ziyaret ettiğine dair bilgilerin kendisine ulaştığını bildirdi.

Kart, düzenlediği basın toplantısında da Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın korumasının telefon trafiğine dikkat çekerken “Bu durumda kendisine güvenen etik anlayışa sahip dürüst bir yönetim ne yapar? En azından tahkikatın selametle yürümesi için, bakanı görevden almaz mı? Ya da bakan bu işin içinde değilse, koruma müdürünü görevden almaz mı? Bakan görevden almayı, neden koruma müdürünü yeni bakanlığa da taşır? Neden koruma müdürünün savcılık ifadesini görmezden gelir? Ne diyor koruma müdürü; ‘Ertesi gün bakan Kırıkkale’ye gidecekti. Belediye başkanına hazırlık yapması için haber verdim’ diyor. Peki, ertesi gün bakan nerede? Bakan ertesi gün yani 15 Ekim ya da 16 Ekim tarihlerinde sayın bakan nerede?” açıklamasını yaptı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre hükümete yakın i230basına da çatan Kart, “Sözcü basın bunları neden görmez? Hükümet neden panik halde, HSYK prosedürünü beklemeden savcıları görevden alır? Adalet bakanı, ‘neden savcılarla ilgili şikâyet, tutuklamalardan önce yapıldı?’ diyerek yalan söyler” sorularının altını çizdi. Kart, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Neden 150’yi aşkın AKP milletvekili ve 2 bakan gruplar halinde Sincan Cezaevi’ni ziyaret eder? Burada, şüphelilere birtakım teminat ve sözler mi verilir? Salt bu durum bile, başlı başına şüpheliler lehine imtiyaz yaratmak ve adli mercilere gözdağı vermek anlamına gelmez mi? Bu tablo, suçüstü ve iştirak tablosudur.”

Kart, “Sincan Cezaevi’ni ziyaret eden bakanlar kim” sorusuna ise “Bakanlardan birinin Sayın Suat Kılıç olduğu bilgisi var. (...) Bize ulaşan bilgiler 170 civarında milletvekili ve iki bakanın bu ziyaretleri yaptığı yönünde” yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...