Deniz keyfi kabusa döndü

Bartın'da yüzmek için tekneyle bir koya giden iki aileden toplam 14 kişi, dalgaların fazla olması nedeniyle mahsur kaldı. Mahsur kalanlar, ekiplerin çalışması sonucu kurtarıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.08.2015 - 11:07

Deniz keyfi kabusa döndü

Güzelcehisar köyü sahilinden teknekiralayan aileler, Zonguldak sahiline 4 kilometre uzaklıktaki Doğanyuvası mevkisindeki koya gitti.

Grup, akşam saatlerinde dönmek üzere koya geldikleri balıkçı teknesini çağırdı.

Tekne sahibinin dalgaların fazla olması nedeniyle sahile yanaşamaması üzerine aralarında 1, 3 ve 7 yaşlarında 3 çocuk bulunan 14 kişi koyda mahsur kaldı.

Tekne sahibinin haber vermesi üzerine Amasra Sahil Güvenlik Grup Komutanlığına bağlı arama kurtarma ekipleri çalışma başlattı.

Dalgalar nedeniyle kıyıya yanaşamayan ekipten yüzerek kıyıya ulaşan 3 dalgıç, ailelere refakat ederek alanda ateş yaktı, emniyetlerini sağladı.

Öte yandan, Jandarma ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, gruba karadan ulaşabilmek için çalışma başlattı. Ancak bölgenin sarp kayalık ve uçurum olması nedeniyle karadan kurtarma yapılamadı.

Sabah saatlerinde yeniden başlayan çalışmalar sonucu 3 çocuk ve 4 kadın, halat yardımıyla kurtarıldı, diğer 7 kişi de jetskilerle Mugada sahiline götürüldü.

112 Acil Servis ekiplerince sağlık kontrolünden geçirilen aile bireylerine yiyecek ve içecek ikram edildi.

Koyda mahsur kalanlardan Sonay Şen (36), dalgalar nedeniyle geri dönemediklerini ve geceyi ateş yakarak geçirdiklerini söyledi.

Gece boyunca çok korktuklarını belirten Şen, şunları dile getirdi: "Kalabalık olduğumuz için bizim açımızdan çok sıkıntı olmasa da çocuklar için endişelendik. Yiyeceğimiz de bitmişti ve orada çocuklarımıza tatilcilerin attığı karpuz ve üzümlerden yedirdik. Bu arada gece boyunca yanımızda bize refakat eden, dağlardan odun toplayarak ateş yakan ve orada güvenliğimizi sağlayan sahil güvenlik ekiplerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Allah onlardan razı olsun."

Ulaş Şen (7) de gece boyunca mahsur kaldığı koyda korktuğunu ancak sahil güvenlik ekipleri sayesinde kurtulduklarını anlattı.

Sayfa Yükleniyor...