Deniz Kuvvetleri’ne görünmez radar alınıyor

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere pasif radar sistemi tedarik edilmesine yönelik planlama çalışmalarını tamamladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2009 - 13:30

Pasif radar sistemleri alımı ile ilgili ihalede ilk adım, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nca (SSM) ''bilgi istek dokümanının'' yayımlanmasıyla atıldı.

Buna göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için tedarik edilecek pasif radar sistemler (PLC) için ilgili firmalardan idari, mali ve teknik bilgi alınacak. Tedarik programı uyarınca bilgi istek dokümanlarını PLC sistemine sahip yurt dışı üreticiler veya PCL sistemini veya sistemlerini geliştirip üretebilecek kabiliyete sahip firma ve firmalar alabilecek.

Pasif radarlarla ilgili ''bilgi istek dokümanı'' alımıyla ilgili başvurular 11 Aralık 2009 tarihinden itibaren istenilen kriterlere uygun firmalara gönderilecek. İhalenin ikinci etabını oluşturan ''bilgi istek dokümanına'' yönelik cevaplar en geç 29 Ocak 2010 tarihine kadar SSM’na iletilebilecek.

Gelişmiş bir çok ülkenin savunma sanayii envanterinde bulunan yeni tür pasif radarlar (PSC) savaş uçaklarını, pilotların izlendiklerinin farkında olmadan takibe alma özelliklerine sahip bulunuyor. Yeni tip radarlar uçağı görmek için sinyal değilde atmosferde zaten var olan düşük frekanslı radyo sinyalleri ile takip etme özelliğine sahip bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...