Denizden neler çıktı?

Otomobil lastikleri, teneke kutular, plastik şişeler... Kalkan'da dalgıçlar denizi temizlediler...

28.09.2010 - 11:14

Denizden neler çıktı?

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesinde, bir grup dalgıç deniz altındaki atık maddeleri temizlediler.

Kalkan Dalış Okulu'nun düzenlediği organizasyonda, aralarında Kalkan Karakol Komutanı Kıdemli Üstçavuş Yunus Emre Demirparmak, İngiliz, Polonyalı ve Türklerin bulunduğu dalgıçlar biraraya geldi ve Kalamar Plajı'nda yaptıkları hazırlıktan sonra, teknelerle önce Fırnaz Koyu'na gittiler. Aralarında ikisi öğrenci biri hemşire 3 kadının da yer aldığı dalgıçlar, bir saate yakın kaldıkları su altından çok miktarda atık çıkardılar.

Suyun altından çıkarılan bazı atıklar görenleri şaşırttı. Karayolu bağlantısı olmayan Fırnaz Koyu'nda, beşi kamyon, biri dev bir iş makinesine, diğerleri otomobillere ait 20'ye yakın lastik çıkarıldı. Lastiklerin yanında yüzlerce şişe, küçük aletler, tenekeler, balıkçı ağları denizden toplandı. Denizden çıkan atıklar, özellikle yabancı dalgıçları şaşırttı.

Dalgıçlar, suyun altında balıklara yuva olan lastikleri, birbirine bağlayarak çıkardılar. Dev iş makinesi lastiği ise zorlukla çıkartılabildi. Kalkan Yat Limanı'na getirilen lastik, limana güçlükle çıkarıldı. Kalkan Koyu'na gelen dalgıçlar, burada gerçekleştirdikleri temizliğin ardından, kamyon ve iş makinesi lastiğinin yanında anı fotoğrafı çektirdiler. Dalgıçlar, gelecek yıl turizm sezonu açılışında buluşmak ve tekrar su altı temizliği yapmak üzere vedalaştılar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...