"Denize yayılan petrol işçileri zehirliyor"

Dalian’da bulunan Greenpeace gönüllüleri hiçbir korunma olmadan petrolün içinde çalışan işçilerin sağlığı için endişeli.

Haberler 26.07.2010 - 12:21

"Denize yayılan petrol işçileri zehirliyor"

Greenpeace, 10 gün önce Dalian’da meydana gelen petrol kazası konusunda, şirketleri sorumluluk ve temizlik çalışmalarına katılan balıkçı ve işçiler için güvenlik önlemleri almaya çağırıyor.


Greenpeace aynı zamanda, petrol sızıntısından olumsuz şekilde etkilenen deniz ürünleri ve turizm sektörlerinin kayıplarının, telafi edilmesi için sorumlu şirketlerin kalıcı planlar oluşturmaları gerektiğini söylüyor.

Greenpeace’in bölgede bulunan ekibinin tanıklığına göre balıkçılar ve temizlik için kiralanan işçiler hiçbir koruma olmadan görevlerini yapıyor.

İşçilerin, petrolün içinde maskesiz, çizmesiz ve bazen eldivensiz dolaştıklarını söyleyen Greenpeace Eylem Koordinatörü Zhon Yu: “Petrol suda kolayca çözülmeyen ve birçoğu kanserojen olan toksik kimyasallar içeren ve uzun yıllar etkisini gösteren bir yakıttır. Biz, uzun dönemde bu insanların sağlığı için endişeleniyoruz. Malesef şu ana kadar hiçbir şirket petrol sızıntısı için özür bile dilemedi” dedi.

Greenpeace, bölgedeki yerel balıkçı ve işçilere 300 adet maske dağıttı. Bölgede bulunan Greenpeace gönüllülerinin bazılarında deri alerjisi ve nefes alma problemleri şimdiden başgöstermiş bulunuyor.

Eğer petrole bağımlılığımızı azaltmak için bir yol haritası çizmezsek, kazaların sonu gelmeyecek. Yaşananlar gösteriyor ki, dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen kaza yalnızca oranın halkını değil, gezegendeki tüm ekosistemi derinden etkiliyor.

Sayfa Yükleniyor...