'Denizin osteoporuzu'

Okyanuslardaki asit miktarının, ''denizin osteoporozu'' gibi etki ederek, mercan kayalıklarını tehdit ettiği bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.07.2012 - 14:55

'Denizin osteoporuzu'

Uzmanlar, okyanuslarda artan asit seviyesinin mercan kayalıkları için büyük tehdit oluşturduğunu, bu sorunun gıda güvenliğinden turizm sektörüne kadar birçok alanı etkilediğini ve ''iklim değişikliğiyle'' eşdeğer olduğunun düşünüldüğünü belirtiyor.

ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi Başkanı Jane Lubchenco, bilim insanlarının okyanusların asit oranında böyle bir artışı beklemediklerini, deniz suyunun atmosferdeki fazla karbondioksidi emmesiyle yükselen asit seviyesinin mercan iskeletlerinin oluşumunu zorlaştırdığını ifade ederek, okyanuslardaki asitleşmeyi, kemikleri incelten osteoporoza benzetti.

Lubchenco, Avustralya'da Uluslararası Mercan Kayalıkları Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, bilim adamlarının, başlarda okyanuslar, derin ve sığ suları birbirine karıştırdığından, suyun emdiği karbondioksidin yeterince seyreldiğini düşündüğünü, ancak karbondioksidin büyük bölümünün ve bunu izleyen kimyasal değişimlerin, suyun yüzeyinde toplandığını ve bu yüzey sularının hesaplanandan çok daha hızlı değiştiğini söyledi.

Jane Lubchenco, istiridyelerin kabuklarının gelişimini de yavaşlatan bu durumun, palyaço balığı gibi diğer deniz canlılarını olumsuz yönde etkilendiğini kaydetti.

Mercan kayalıkları, tsunami gibi tehlikelere karşı kıyıları koruyor ve önemli turizm geliri sağlıyor. Deniz ürünleri de dünyada çok sayıda kişi için başlıca protein kaynağı.

Sorunla mücadelede yapılacak en kritik işin, karbon emisyonlarının azaltılması olduğu belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...