Denizli 4 okul dışında normal hayata döndü

Deprem hareketliliği nedeniyle il merkezi, Sarayköy, Akköy, Honaz ve Babadağ'da okullarda eğitime bir gün ara verilen Denizli'de,  4 okul dışında 'deprem tatili' kaldırıldı.

06.03.2009 - 00:53

Denizli 4 okul dışında normal hayata döndü

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, deprem hareketliliği nedeniyle eğitime ara verilen okulların dördü hariç tümünde cuma günü eğitime başlanacağını açıkladı.

Bayındırlık Bakanlığı uzmanlarının denetimlerinde, Denizli'deki 4 okulda depremde yıkılma riski görüldüğünü dile getiren Erkmen, merkezdeki İmam Hatip Lisesi ile Goncalı, Güveçlik ve Eskihisar ilköğretim okullarının haricindeki diğer okullarda öğrencilerin cuma günü ders başı yapacaklarını söyledi.

Bir süredir Denizli'deki binaların depreme dayanıklılığı ile ilgili sürdürülen çalışmalarda 5 bin evin teknik kontrolden geçirildiğini kaydeden Yavuz Erkmen, riskli olarak tespit edilen 28 evin boşaltıldığını söyledi.

5 VE ÜZERİ DEPREM BEKLENMİYOR
Vali Yavuz Erkmen, Valilik Toplantı Salonunda düzenlediği basın toplantısında, Denizli'de deprem hareketliliğinin normal bir hareketlilik olduğunu belirterek, ''Uzmanlar Denizli'deki deprem hareketliliğinin 5 ve üzeri büyüklükte bir depreme sebebiyet vermeyeceğini ifade ediyor'' dedi.

Son dönemde çok sayıda telefon almaya başladıklarını anlatan Erkmen, ''Doğru nedir? diye soruyorlardı. Yüzde 1 ihtimal dahi olsa depremle ilgili kimsenin aklında şüphe olmasın diye bize iletilen son verileri vatandaşlarımızla paylaşıyoruz'' dedi.

Önceki basın toplantılarında ''Deprem olacak'' diye bir bilgi vermediğini belirten Vali Erkmen, ''Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Kandilli Rasathanesi uzmanları, bunların sonucunda hiçbir şey olmayabileceği gibi, deprem olursa da 5'in üzerinde olmayacağı şeklinde bilgi vermektedir. Bu nedenle kimsenin panik yapmasına gerek yoktur, heyecana gerek yoktur. En ufak ciddi bir bilgiyi vatandaşlarımızla paylaşmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Şu anda kesinleşmiş bilimsel bir veri yoktur. Ancak Denizli'nin birinci derece deprem bölgesinde olduğu unutulmamalıdır'' şeklinde konuştu.

Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Kumsar da kentte yaşanan deprem hareketliliğinin bölgenin tektonik yapısı gereği normal bir hareketlilik olduğunu ifade ederek, ''Büyük bir deprem beklentisi içinde değiliz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...