Denizli'de okullara deprem tatili

Son günlerde peş peşe sarsıntıların yaşandığı Denizli’de, deprem beklentisi nedeniyle okullar 1 gün süreyle tatil edildi.  Bugün 17 okulda denetim yapıldı ve bir okulun duvarlarında ileri düzeyde çatlaklar belirlendi.

05.03.2009 - 10:41

Denizli'de okullara deprem tatili

Denizli'de son bir haftadır küçük büyüklüklerde deprem fırtınası yaşanıyor. Kentte 28 Şubat tarihinden itibaren 3 ve üstü büyüklükte 80, 3'ün altında büyüklükte ise 100 sarsıntı meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre Denizli'de 1 Mart Pazar günü 3.0, 3.0, 3.1, 3.2, 3.0, 3.0, 3.3, 3.4, 3.1 ve 3.2, 2 Mart Pazartesi günü 3.0, 3.0, 3.3, 3.2, 3.1, 3.3, 3.2, 3.1, 3.2 ve 3.0, 3 Mart Salı günü 3.0  büyüklüğünde sarsıntılar yaşandı.

Yaşanan sarsıntıların ardından Denizli'de bugün kriz masası toplandı ve Vali Yavuz Erkmen olası bir deprem beklentisi nedeniyle kent merkezi ile Sarayköy, Akköy, Honaz ve Babadağ ilçelerinde tüm okulların 1 gün süreyle tatil edildiğini açıkladı.

Vali Erkmen, okullarda daha önce deprem güçlendirme çalışmalarına başlandığını ifade ederek, uzmanlarla bugün teknik kontrolün gerçekleştirilmesi amacıyla eğitime ara verildiğini duyurdu.

UZMANLAR 1 HAFTADIR İNCELİYORDU
Denizli Valisi Yavuz Erkmen, dün gazetelerde bazı uzmanların Denizli'de büyük bir deprem meydana gelebileceği konusunda beyanatlarının bulunduğunu belirterek, küçük sarsıntıların başladığı bir haftadan bu yana Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile Pamukkale Üniversitesinden uzmanlarla gözlemler yapıldığını söyledi.

5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLENİYOR
İncelemelere göre, deprem eğrisinde bir hareketliliğin bulunduğunu ancak açıklamalardaki gibi 6-6.5 şiddetinde bir depremin beklenmediğini bildiren Erkmen, en kötü ihtimalle 4.5-5 şiddetini geçmeyen bir sarsıntının yaşanabileceğini söyledi.

Bugüne kadar 3500 binanın kontrol edildiğini dile getiren Vali Erkmen, 21 evin boşaltıldığını ifade etti.

17 OKULDA KONTROL YAPILDI
Kentte 6 gündür devam eden afet tatbikatları çerçevesinde 17 okulda binaların dayanıklıkları konusunda denetim yapıldı. 24 Kasım 1997'de inşa edilen 8 derslikli Göveçlik İlköğretim Okulu'ndaki denetimde binada ileri düzeyde oturma çatlakları belirlendi.

Denizli'de geçtiğimiz yıl Aralık ayında da art arda küçük depremler meydana gelmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...