Bilimciler dikenli denizyıldızlarının, astım, saman nezlesi ve eklem iltihabı gibi çeşitli iltihaplı hastalıklar için yeni bir tedavinin geliştirilmesine imkan sağlayacağını düşünüyor. Bu fikri akıllarına getirense ‘Marthasterias glacialis’ bilimsel isimli denizyıldızının üzerini kaplayan yapışkan madde.

İltihap, vücudun yaralanma ya da enfeksiyonlar karşısında verdiği doğal bir tepki, fakat buna bağlı gelişen iltihaplı hastalıklar bağışıklık sisteminin doğru çalışmamasından kaynaklanıyorlar. Sağlıklı kişilerin damarlarında kolayca hareket edebilen akyuvarlar, bağışıklığı düşük kişilerde damar çeperlerine yapışarak dokulara zarar verebiliyor.

Londra'daki Kings College Üniversitesi'nden araştırmacı Clive Page, insanları etkileyen durumların çözümüne ilişkin doğanın sunduğu ipuçlarına bir yenisini denizyıldızlarının eklediğini belirtiyor. Page ve ekibi dikenli denizyıldızlarından ilham alarak, iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılması amacıyla yeni bir ilacın üzerinde çalışmaya başlamışlar.

Diğer canlılara göre nispeten durağan bir yaşam süren dikenli denizyıldızları, adeta bakteri, larva ve virüslerden oluşan bir banyo içinde yaşamalarına karşın, sahip oldukları dış yüzeyleri sayesinde bu zararlı canlıların kendilerine tutunmasından korunuyorlar. Denizdibindeki batıkların kısa sürede bir sucul yaşam tarafından sarılması ortam hakkında iyi bir ipucu sunuyor. Denizyıldızlarının sırrı ise, kabuklarını örten ve kendilerini teflondan daha iyi koruyan yapışkan sıvıdaki kimyasallarda yatıyor.

Yeni yöntemin anahtar noktasını denizyıldızını örten tabakanın benzerini insan damar sistemi üzerinde oluşturacak yeni bir ilaç üretmek oluşturuyor. Çünkü iltihaplı hastalık etkenleri aynen bir batık üzerine yapışan sucul canlılara benziyorlar. Onlar da damarlar üzerine aynı şekilde tutunarak sorunlara neden oluyorlar. Denizyıldızlarındaki gibi koruyucu bir tabakanın aktif hale gelmesininse, zararlı canlıların damarlara yapışmasını önleyebileceği öngörülüyor.

Günümüzde iltihaplı hastalıklar steroid kullanımı gibi çeşitli yöntemlerle etkili biçimde tedavi edilebilmesine karşın, bu ilaçların istenmeyen bir çok yan etkisi bulunuyor.