2004'ten bu yana Başkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Ankara eski Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, Ergenekon’un 3'üncü iddianamesinde yer alan kendisiyle ilgili iddiaları yalanladı.

İddianamede Bulunç’un, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'la, dönemin Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş arasında kuryelik yaptığı iddiası yer alıyor.

"DEVLETİN ÇIKARLARINI KORUDUM"
NTV'ye konuşan Bulunç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ve Türkiye'nin çıkarlarını korumak için, devletin tüm kurumlarıyla ortak bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Bulunç, "Sayın Cumhurbaşkanımız Denktaş'la Sayın Jandarma Komutanı Eruygur arasındaki gizli kuryelik olayını tamamen yanlış buluyorum. Yanlış bir iddiadır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Benim öyle bir kuryelik görevim söz konusu değildi. Ben buradaki bütün görevim boyunca, devletin çıkarlarını, Türkiye'nin, anavatanın çıkarlarını koruyacak şekilde hem devlet düzeyinde, hem sivil toplum örgütleri düzeyinde, hem de halk düzeyinde yoğun bir çalışma temposu geçirdim" şeklinde konuştu.

"GİZLİ MÜCADELE VERMEDİK"
Annan Planı'nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye açısından olumsuzluklar içerdiğine işaret eden Bulunç, o dönem gizli bir mücadele vermediklerini, devletin bütün birimleriyle ortak çalışma yürüttüklerini söyledi.

Bulunç, "Sayın Genelkurmay Başkanımız Hilmi Özkök Paşa'yla yaptığım bir görüşmede, Jandarma Genel Komutanı'na da bir brifing verdiğim şeklinde bir ifadem var. Bu gizli bir şey olmuş olsaydı bunu ben niye Genelkurmay Başkanımız'a aktarayım. Kaldı ki bizim için ordu yani TSK; Türk milleti için olduğu gibi KKTC ve Kıbrıs Türk Halkı için de çok farkıl bir yere sahiptir. Biz ordumuzu bir bütün olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.