Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla ilgili soruşturma kapsamında Özel Kuvvetler Komutanlığı, sadece Türkiye'de değil, Kıbrıs'ta da faaliyet yürüttü.

Eski adıyla Özel Harp Dairesi, 1950'li yılların sonunda Rumların EOKA örgütüyle mücadele amacıyla "Türk Mukavemet Teşkilatı"nı (TMT) örgütledi.

1974'e kadar geçen sürede Kıbrıslı Türkler, Türkiye'ye getirilerek silahlı eğitim aldı. Özel Harp Dairesi'nden adaya subay ve silah gönderildi.

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, konuyla ilgili olarak NTV’nin sorularını yanıtladı.

Rauf Denktaş, Özel Harp Dairesi’yle olan temasını şöyle anlattı: “1957’nin sonunda Kasım ayında üç arkadaş TMT’yi kurduk. Ve ‘Volkan görevini yapmıştır, teşekkür ederiz’ dedik. Ama silah yok, teşkilat yok, uzman yok. Benim istediğim EOKA’ya karşı bir direniş, Türkiye'nin siyasetine bağlı bir kuvvet oluşmasıdır. Ocak ayında Doktor Küçük’le Ankara geldiğimizde Rüştü Zorlu Bey’den bunu rica ettik. Dokuz ay sonra uzman girebildi.

Özel Harp Dairesi’nin görevi, Türkiye istila halinde olursa gizlice teşkilatlanıp, o istilayı önlemekti. O yüzden Türkiye, milli bir davası için buradaki liderliğin talebi üzerine organize etmiştir. Silah vermiştir Allah razı olsun ki vermiştir, yoksa burası şimdi Yunan adası olacaktı.

Biz Seferberlik Dairesi dendiğinde, karşımızda orduyu gördük. Türkiye ile resmi temaslarda bulunduk, bütün işlemler resmi temaslarla yapıldı.”

'ADADA KONTRGERİLLA YOK'
Kontrgerillanın adaya girmediğini savunan Denktaş, “Kontrgerilla adada olmamıştır. Burada Türkiye'nin kolordusu var. Kolordunun içinde hangi seksiyonlar var, bunu bilemem” diye konuştu.

'İTHAMDA BULUNMAK YANLIŞ'
Rauf Denktaş, Kutlu Adalı suikasti veya Afrika gazetesinde patlayan bomba ile ilgili olarak ise şöyle konuştu: “Hepsinin izahı var, bütün mesele polisin yapanları tespit etmesidir. Bu gibi durumlarda savaş içindesiniz, seferberlik halindesiniz. Birileri işgüzarlık yapar, ‘Vatan hainidir, ben ona göstereyim’ der ve bir halt ederse bu teşkilata mal edilir. Bunları ayıklamadan ithamlarda bulunmak bence doğru değildir. Ama TMT'yi bununla kirletmek büyük bir günahtır.”

'ÖZEL HARP'TEN EĞİTİM ALMADIM'
Kendisinin TMT’nin siyasi kanadını yönettiğini belirten Denktaş, “Ben Özel Harp Dairesi’nde eğitim görmedim, sadece siyasi kanadını sevk ve idare ettim. Bana gelen istihbaratı değerlendirip teşkilata ve Türkiye'ye gönderiyordum. Ama kontrolden çıkan arkadaşlar olmuş olabilir, onlar da teşkilat tarafından çekilmişlerdir” dedi.

'O MEKTUP ARŞİVDE VARDIR'
Denktaş, Ergenekon soruşturmasında bahsi geçen, emekli Orgeneral Şener Eruygur tarafından 2004 yılında kendisine hitaben yazılan ve “Devlete ve millete ihanet edenlerin tarihin karanlıklarına yuvarlanacaklarına inanarak, biz 4 kuvvet komutanı sonuna kadar sizin desteğinizde olacağımızı arz eder, derin saygılar sunarız” ifadelerinin geçtiği iddia edilen mektupla ilgili ise “Hatırlayamam. Bu mektup bana gelmişse muhakkak Cumhurbaşkanlığı arşivinden vardır, gizli bir dosyaya konmuş değildir. Bana destek vermiş olabilirler” diye konuştu.