Deprem Elazığ'ı 5,4'le vurdu

Elazığ’da 5,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Çevre illerde de hissedilen sarsıntı sonucu bir ev yıkılırken, bazı binalar hasar gördü. İlk bilgilere göre ölü ve yaralı yok. Deprem anı da kameralara takıldı.

23.06.2011 - 10:50

Deprem Elazığ'ı 5,4'le vurdu

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi'nden alınan bilgiye göre, merkeze 35 kilometre uzaklıktaki İçme beldesinde 5.4 büyüklüğünde bir deprem oldu.


Saat 10.34'te meydana gelen depremin 6.1 kilometre derinde olduğu öğrenildi.

Şiddetli deprem vatandaşlar arasında paniğe neden oldu. Çok sayıda vatandaş, kendisini sokağa attı. Elazığ Ticaret Odası'nda düzenlenen toplantı sırasında meydana gelen deprem kameralar tarafından saniye saniye görüntülendi.

5,4 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır, Tunceli ve Malatya'da da hissedildi.

Depremin ardından 20 dakika sonra saat 10.54'de beldede 3.2 büyüklüğünde çok hafif şiddette bir deprem daha kaydedildi.

Yerin 5.7 kilometre altında 3.2 büyüklüğündeki artçı depremin ise 13.2 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtildi.

BELEDİYE BAŞKANI ANLATTI
Depremin hemen ardından NTV'nin canlı yayınına katılan İçme Belediye Başkanı Faruk Erdem ve Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, bazı bilgiler verdiler.

Halkın panik yaşadığını ifade eden Faruk Erdem, şu ana kadar herhangi bir can kaybı bilgisinin kendisine ulaşmadığını söyledi.

Dağlardan taşların yağdığını belirten Başkan Erdem, "Bugüne kadar böyle bir deprem yaşamamaştık" diye konuştu.

'CAN KAYBI YOK'
Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ise “Can kaybı ya da yaralanma bilgisi gelmedi. Ben deprem sırasında folklor turnuvasındaydım. Öğrenciler dışarıya çıkartıldı. Sadece dağdaki toprak kaymaları nedeniyle sıkıntı olduğu bildirildi" dedi.

BİR EV ÇÖKTÜ, BAZI BİNALARDA HASAR VAR
Elazığ Vali Yardımcısı Ercan Çiçek, beldeye yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Sarıkamış köyünde incelemede bulundu. Köyde depremin ardından bazı binalarda hasar oluştuğu, iki katlı altı ahır olan kerpiçten bir evin de duvarlarının çöktüğü gözlendi.

Burada köylülerle görüşen Vali Yardımcısı Çiçek, ''Devletimiz büyük. Önemli olan can kaybının yaşanmaması. Diğer konular halledilir'' dedi.

İlk etapta köye 50 çadır gönderileceğini ifade eden Çiçek, vatandaşlardan hasarlı evlere girmemelerini istedi.

'YAZIN OLMASI BİZİM İÇİN ŞANS'
Depremin yaz günü meydana gelmesini de şans olarak değerlendiren Çiçek, ''Bu olay başımıza yaz günü geldi. Bu da bir şanstır. Kışın olsa şartlar daha zor olurdu'' diye konuştu.

Bu arada, Maden ilçesine bağlı bazı köylerde de hasar oluştuğu öğrenildi. Vali Yardımcısı Ercan Çiçek ile beraberindekiler incelemede bulunmak üzere bu köylere hareket etti.

MUSLUKLARDAN BULANIK SU AKTI
Depremin ardından içme suları bulanık akmaya başladı. Vatandaşlar, bulanık akan suyu bir süre kullanmaları konusunda uyarıldı.

Bu arada, vatandaşların cep telefonlarına sarılması nedeniyle iletişimde aksaklıklar da yaşandı.

GEÇEN YILKİ ACI HALEN TAZE
2010 yılının Mart ayında Karakoçan ilçesinde meydana gelen 6,0 büyüklüğündeki depremde, 51 kişi hayatını kaybetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...