Deprem sonrası siyanür endişesi

5.9'luk depremle sarsılan Simav'ın, bir süre önce siyanür sızıntısı tehdidiyle gündeme gelen gümüş barajına yakınlığı endişe yaratıyor.

Haberler 20.05.2011 - 03:42

Deprem sonrası siyanür endişesi

Bir süredir gümüş barajındaki siyanür sızıntısı nedeniyle konuşulan Kütahya, dün Simav ilçesindeki depremle gündeme geldi.


5.9 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Simav'ın, gümüş barajına 100-120 kilometre uzaklıkta oluşu endişe yarattı.

Deprem - siyanür sızıntısı ilşkisinde olumsuz bir durum beklenmediği açıklamalarının yanında, tersi görüşte olanlar da var.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, ''Umarım bu deprem, son günlerde bölgede bir barajla ilgili gündeme gelen siyanür sızıntısını artırmaz, ancak olumsuz etkilemesi kuvvetle ihtimaldir'' dedi.

"OLUMSUZLUK BEKLEMİYORUZ"
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu ise, depremin siyanür barajına etki edip etmediğini araştırmak üzere, bölgeye ayrıca bir ekip gönderildiğini söyledi.

Nurlu, ''Olumsuz bir durum beklemiyoruz, ancak ekibi o bölgeye tedbir amaçlı olarak gönderiyoruz'' diye konuştu.

"KORKULACAK BİR DURUM YOK"
Aliköy Belde Belediye Başkanı Kemal Tunç da, depremin siyanür barajına etki edip etmediği konusunda, ''Burada bir problem olmadığını, korkulacak bir durum olmadığını söyleyebilirim. Şu anda korkulacak bir problemimiz yok'' dedi.

NTV'ye konuşan Tunç, zaten olayda medyanın bir abartısı olduğunu belirterek, "Şu anda korkulacak bir problemimiz yok. Buralarda deprem fazla hissedilmedi zaten. Artçı gibi geldi. Bizde problem yok. Deprem bu bölgede, fabrika bölgesinde fazla hissedilmedi" şeklinde konuştu.

5.9'luk sarsıntı nereleri etkiledi... 5.9'luk sarsıntı nereleri etkiledi...

Sayfa Yükleniyor...