Deprem söylentisi sokağa döktü

Tekirdağ'ın Malkara ve Çorlu ilçelerinde belediye hoparlöründen deprem olacak anonsu yapıldığı iddiası paniğe neden oldu. Konuyla ilgili NTV'ye konuşan Malkara Belediye Başkanvekili Uslu, "Bu iddia nereden çıktı bilmiyoruz, 2 saatte memleketi allak bullak etti" dedi.

Deprem söylentisi sokağa döktü

Tekirdağ'ın Malkara ve Çorlu ilçelerinde deprem söylentisi halkı sokaklara döktü.

Malkara ve Çorlu’da şiddetli deprem olacağı ve bu yönde belediyenin hoparlörlerden uyarı anonsu yaptığı iddiası kısa sürede yayıldı.

Panik halindeki vatandaşlar kamu kurum ve kuruluşlarını arayıp konuyla ilgili bilgi istedi; polis imdat hattı da bir süre kilitlendi.

Malkara ve Çorlu belediyelerinden yapılan açıklamada deprem olarak anonsu yapıldığı iddiaları yalanlandı.

Konuyla ilgili NTV canlı yayınına telefonla bağlanan Malkara Belediye Başkanvekili Ali İhsan Uslu da anons yapıldığı iddialarını yalanladı.

Uslu, "Bu söylenti nasıl çıktı bilmiyoruz, fısıltı gazetesi 2 saatte memleketi allak bullak etti" dedi.

Depremi önceden haber verecek bir teknolojinin olmadığını hatırlatan Uslu şunları söyledi:

"Saat 16.30'da deprem olacak dedikodusu yayılıyor. Bu dedikodu nereden nasıl çıktı bilmiyoruz. Sosyal medyadan paylaşılmış olabilir. Bu fısıltı gazetesi 2 saatte memleketi allak bullak etti. Bütün herkes dışarı çıktı parklarda oturmaya başladı. Hatta çadır dağıtılacak mı diye belediyeye telefonlar geldi.

Böyle bir anons mümkün değil, olamaz. İddia sonrası veliler okuldaki çocuklarını almaya gitti, dershaneler boşaltıldı. İnsanlar parkta toplandı, belediyenin telefonları kilitlendi. Böyle bir olay olunca belediyemizin web sayfasından bu işin yalan olduğunu duyurduk. Zabıta ekiplerini de sokaklardaki insanları evlerine dönmeleri konusunda uyarması için görevlendirdik.

Buna rağmen bize inanmadılar. Son olarak belediye hoparlörlerinden deprem konusunda bir anons yapılmadığını duyurduk. Tahmin ediyorum şu anda herkes rahat etmiştir ve evinde rahat rahat oturuyordur."

'HABER VERECEK TEKNOLOJİ YOK'
Prof. Dr. Okan Tüysüz de NTV'ye yaptığı açıklamada depremi önceden haber verecek bir teknolojinin olmadığını söyledi.

Bu tür söylentilere itibar edilmemesi gerektiğini ifade eden Tüysüz, 17 Ağustos sürecinde de çok sayıda söylenti yayıldığını hatırlattı.

Tüysüz, "Henüz depremi haber verebilecek bir teknoloji yok. Dünyanın hiçbir yerinde depremin olacağı anı, büyüklüğünü ve yerini söyleyecek bir mekanizma bulunamadı. Bilimadamları buna çalışıyor ama güvenilir bir sonuca henüz ulaşılamadı. Şu saatte şurada deprem olacak deniliyorsa güvenilir bir kaynak değildir. 17 Ağustos sürecinde de benzer olaylar yaşandı, halk sokaklara döküldü ama bir şey olmadı" diye konuştu.

POLİSTEN HIRSIZLIK UYARISI
Benzer şekilde Çanakkale ve Edirne'de de söylentiler paniğe neden oldu. Edirne'de de bazı vatandaşlar sokaklara çıktı. Polis ekipleri de dışarı çıkan vatandaşları polis ekipleri hırsızlık olaylarına karşı uyardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...