Depremden 12 yıl sonra hasarlı levhası

1999 depremi sonrası 2009'un sonuna kadar verilen sürede güçlendirme ruhsatı almamış olan binalara uyarı levhaları asıldı. Ev sahipleri, elektrik, su ve doğalgaz hizmetlerinin kesilecek olmasından şikayetçi.

Anadolu Ajansı 21.11.2011 - 19:31

Depremden 12 yıl sonra hasarlı levhası

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde bulunan orta hasarlı binalara uyarı levhaları yapıştırıldı.

Adapazarı Belediyesi tarafından 1999 Marmara Depremi'nin ardından orta hasarlı olarak belirlenip, 31 Aralık 2009 tarihine kadar güçlendirme ruhsatını almamış binalar tespit edilerek bu tür binalarda oturmanın tehlikeli ve yasak olduğunu belirten levhalar asıldı.

''Orta hasarlı bu binada ikamet etmek tehlikeli ve yasaktır'' yazılı levhaları binaların girişine asan belediye görevlileri, bina sakinlerine binada oturmalarının tehlikeli olduğu yönünde uyarıda bulundu.

Oturduğu binaya uyarı levhası asılan Musa Sezer, bir akrabasından 2006 yılında oturduğu evi satın aldığını belirterek, ''O zamana kadar sürekli olarak kirada oturuyordum ve de usanmıştım artık. Aldığımda orta hasarlı olduğunu bilmiyordum. Yalnızca kafamı sokabileceğim bir ev arıyordum. Sonra akrabamın sattığını öğrendim. Biraz da birikmişim vardı kenarda. Sonra satın aldım burayı'' dedi.

Maddi durumu elverdiği ölçüde evin tamir işlerini yaptırdığını dile getiren Sezer, ''İlk başlarda sevinmiştik bir yuvamız oldu diye. Sonra orta hasarlı olduğunu öğrendim. Evime orta hasarlı bu binada oturamazsınız diye kağıt geldi. Sonra gittim belediyeye. Bana evim tek katlı olduğu için sonra işlem yapacaklarını ve önceliklerinin çok katlı binalar olduğunu söylediler. Sonra baktım yine bu kağıt geldi'' diye konuştu.

"SAĞLAM ASLINDA"
Orta hasarlı olduğu belirtilen başka bir binada kiracı olarak yaşayan Fatma Başak ise eskiden binalarının alt katında bulunan bir dükkan nedeniyle bazı bölümlerin yıkıldığını ve evlerinin de bu yüzden orta hasarlı statüsüne alındığını ileri sürdü.

Evin temelinin sağlam olduğunu iddia eden Başak, ''Daha önce binanın alt katında bir dükkan varmış. Onlar da dükkan genişlesin diye bölmeleri yıkmışlar. Şimdi evin temelinde bir şey yok sağlam aslında. Burada 15 yıldır kiracıyım ben zaten. Sadece alt dükkanı görüp orta hasarlı deyip gittiler'' dedi.

Başak, orta hasarlı binalara hizmet verilmeyeceğini dile getirerek, ''Şimdi bu eve elektrik, su ve doğalgaz vermeyeceklermiş orta hasarlı diye. Biz ne yapacağız yani şimdi. Bunlar hiç düşünmüyor mu 'bu kiracılar ne yapacak' diye'' ifadelerini kullandı.

Sakarya Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilgili diğer kurumların katılımıyla yapılan toplantıda alınan karar çerçevesinde, 5 Aralık 2011 tarihinden itibaren Adapazarı'ndaki orta hasarlı binaların elektrik, su ve doğalgazının kesilmesiyle ilgili adım atılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...