Depremzedeler üzerinden siyaset iddiası

Simav'da, AK Parti milletvekili adayının seçim minibüsüyle Kızılay'ın yardım malzemelerinin dağıtıldığı iddiası üzerine soruşturma başlatıldı.

Anadolu Ajansı 25.05.2011 - 19:36

Simav ilçesindeki depremzedelere, Türk Kızılayı'nın yardım malzemelerinin, AK Parti Kütahya Milletvekili adayı Bediha Türkyılmaz'a ait seçim minibüsüyle dağıtıldığı iddiası hakkında soruşturma başlatıldı.

Alınan bilgiye göre, Türkyılmaz'a ait seçim minibüsünün üzerinde Türk Kızılayı'nın yardım malzemesi olan yatakları gören iki kişi, aracı takip etti.

Minibüsteki yatakların, Tabakhane Mahallesi'ndeki Yusuf Koyuncuoğlu İlköğretim Okulunda vatandaşlara dağıtıldığını görerek kamera ve fotoğraf makinesiyle görüntüleyen bu kişiler, durumu Cumhuriyet Başsavcılığına bildirdi.

Başsavcılığın konuyla ilgili olarak iki kişinin ifadelerine başvurduğu ve soruşturma başlattığı öğrenildi.

Tabakhane Mahallesi Muhtarı Yusuf Vural, gazetecilere yaptığı açıklamada, yatakların dağıtılmasıyla kendisinin bir ilgisinin olmadığını söyledi.

Yeni Mahalle Muhtarı Yusuf Cihan ise seçim minibüsünden vatandaşlara yatak dağıtımıyla ilgisinin bulunmadığını, mahalleli dışında hiç kimseye yatak verilmesi konusunda Türk Kızılayı'na sunulan hiçbir belgede mühür ve imzasının olmadığını ifade etti.


Depremde hasar gören 7 caminin minareleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı ekiplerce yıkıldı.

Ekipler, ilk olarak Otogar, Sanayi ve Nurullah Koyuncuoğlu camilerinin minarelerini halat bağlayıp yıktı. Daha sonra diğer 4 minareyi indiren ekipler, cami çevrelerinde Simav Belediyesi ekiplerinin yardımıyla temizlik çalışması yaptı.

Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, AA muhabirine, ''hasarlı, oturulamaz'' raporu verilen binalar için ev sahipleri ve sigorta şirketleriyle görüşmelerinin sürdüğünü, gerekli izinlerin alınmasının ardından yıkım çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Depremde evleri oturulamaz hale gelenler ise eşyalarını alarak kiraladıkları sağlam evlere taşınmaya başladı. Yüksek katlarda oturanlar, evlerindeki eşyaları taşımacılık şirketleri aracılığıyla taşırken, bazıları da taşınma işlemini kamyon ve traktörlerle yapıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...