Der Spiegel'den Fazıl Say'a övgü

Alman Der Spiegel dergisi, Fazıl Say için ''Ülkesinin yüksek kültürünü dünyaya tanıtan, bir yandan da ‘yoz pop kültürü’yle mücadele eden' ifadelerini kullandı.

Haberler 21.12.2011 - 11:27

Der Spiegel'den Fazıl Say'a övgü

Alman Der Spiegel dergisi, ’nin önde gelen piyanist ve bestecilerinden Fazıl Say’la ilgili övgü dolu bir makale yayımladı. ‘Türklerin Elçisi Piyano Virtüözü Fazıl Say’ başlıklı makalede Say’ın, ‘ülkesinin yüksek kültürünü dünyaya tanıttığı’ ama bir yandan da ülkesindeki ‘yoz pop kültürü’yle mücadele ettiği yorumlarına yer verildi.

Dergi, ‘kültürlerarası bir sanatçı’ olarak yorumladığı müzisyenin Türkiye’yi batı ve doğu arasında bir köprü ülke olarak gördüğünü ve batıya olan yakınlığının azalmaması gerektiğine inandığını da sözlerine ekledi.

Makalede, Say’ın ‘Çocukluğundan beri aslında Bach’a büyük bir sevgi beslediği’, ‘Bach yorumlarının yıllar önceki kariyerinde en önemli nokta’ olduğu yorumlarına da yer verildi. Noah Can’a ithafen yaptığı bestenin ‘vurmasaz sihirbazı’ Grubinger’e bile güçlük çıkartacak derecede zor olduğu, klarinet konçertosu ‘Hayyam’la ilgili aldığı olumlu yorumlar, Beethoven sonatları üzerine yaptığı projelerin ve Liszt SiMinör yorumunun ünü, makalede Say’la ilgili övgü dolu diğer tanımlamalardan bazıları.

Sayfa Yükleniyor...