Dershane tartışmasına Gül de katıldı

Cumhurbaşkanı Gül, dershanelerin kapatılmasıyla  ilgili "Tabi ki bir ülkede okullar varken o okullara paralel eğitim olması hoş değil. Bunun sebeplerini yok etmek, ihtiyacı kaldırmak gerekir" dedi.

15.11.2013 - 11:55

Dershane tartışmasına Gül de katıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erzincan Valiliği'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gül, dershanelerle ilgili "Tabi ki bir ülkede okullar varken o okullara paralel eğitim olması hoş değil. Bunun sebeplerini yok etmek, ihtiyacı kaldırmak gerekir. Bildiğim kadarıyla şu an kesinleşmiş değil, çalışma aşamasında. Bakanlık bir çalışma yapacak, Genel Kurul'a ne zaman gidecek bilmiyorum" dedi.

Suiye'de yaşananlara da değinen Gül, "Suriye büyük karmaşa içinde, Allah kimsenin ülkesini bu hale getirmesin. Bizim Suriye'nin toprak bütünlüğünün zarara ve tehdide uğramasına istemiyoruz. Biz tabii ki Suriye'de yeni bir düzenin kurulmasını, halkın mutlu olacağı demokratik bir düzene geçilmesine çok önem veriyoruz. Suriye'nin kuzeyinde büyük bir otorite boşluğu var. Sınırımızda öyle yerler var ki bir kasabanın köyün içinden geçmiştir. Biz zamanlar mayınlarla buralar ayrılmıştı. Bu acılar yaşanmaktadır" şeklinde konuştu.

Anayasa'daki çözümsüzlükle ilgili Gül, "Yeni bir anayasa yapılmasını en çok destekleyenlerden ve bu yönde çok yol gösterenlerden biriyim. Yaptığım konuşamalarda buna hep özel bir yer verdim. Ama şu anda bir şey söylemek istemiyorum. Ama herhangi bir uzlaşma, başarı söz konusu olursa hepimiz mutluluk duyarız" dedi.

Öğrenci evleriyle ilgili "Çok yerlere çekildi bu mevzuu. Üniversitlerde 1.5-2 milyona yakın öğrenci var, yeterli yurt yok.

Bunlardan ortaya çıkan eğer çeşitli rahatsızlıklar söz konusu olursa, problemler, adli meseleler olursa tabii ki gereği yapılır ama Türkiye bir hukuk ülkesi, her şey hukuk çerçevesinde olacak. Siyasetin bir gereği olarak herkes bir tarafa çekerek yorum yapıyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...