Dersim isyanı büyüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in TBMM’deki konuşmasına yönelik protestolar Ankara ve İstanbul’da devam ediyor.

13.11.2009 - 14:07

Ankara Tuncelililer Derneği üyesi bir grup, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in TBMM'deki konuşmasını protesto etmek amacıyla CHP Genel Merkezine siyah çelenk bıraktı.


CHP Genel Merkezi önünde toplanan grup, burada zılgıt çekerek ''Dersim Onurdur, Onuruna Sahip Çık'', ''Yaşasın Barış, Yaşasın Kardeşlik'', ''Dersim'e Uzanan Eller Kırılsın'' şeklinde sloganlar attı.

Ankara Tuncelililer Derneği Başkanı Bülent Akdağ, yaptığı açıklamada Öymen'in ''Türkiye'de ayrımcılığı körüklediğini'' iddia etti. Kendilerinin barıştan yana olduğunu ifade eden Akdağ, ''CHP de böylece barış ve kardeşlikten yana olmadığını ortaya koymuştur. Onur Öymen'in Dersimlilerden alması gereken ders insan sevgisidir'' dedi.

Seçimlerde CHP'ye kendi illerinden oy verilmemesi çağrısında bulunan Akdağ, CHP'deki Tuncelilileri de istifa etmeye davet etti. Grup daha sonra, zılgıt ve alkışlar eşliğinde siyah çelengi CHP önüne bıraktı.

İSTANBUL’DA ARBEDE
İstanbul’da ise Tuncelililer CHP İstanbul İl Başkanlığı’na gelerek siyah çelenk koymak istedi. Önlem alan çevik kuvvet ekipleri buna izin vermedi ve arbede yaşandı.

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ise, elinde karanfillerle gelerek olayları yatıştırmaya çalıştı, ancak protestocular karanfili kabul etmedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...