Dersimiz çığ korkusu

Van'ın Gevaş İlçesi'ne bağlı Dağyöre köyünde 40 öğrenci, okullarının iki dağ arasında olması nedeniyle çığ tehlikesi altında eğitimlerini sürdürüyor.

04.03.2009 - 11:03

Dersimiz çığ korkusu

Gevaş'a 20 kilometre uzaklıkta bulunan 30 haneli Dağyöre köyündeki ilköğretim okulunda 40 öğrenci, her gün çığ korkusu altında eğitim görüyor.


Dağyöre Köyü muhtarı Musa Tülay, iki gün önce bir çığ tehlikesi atlattıklarını belirterek, "Son 10 yıldır bu kadar çok kar yağmamıştı. Her gün çığ gelecek korkusu ile yaşıyoruz. Okul öğretmeni ve velilerle birlikte önceki gün kente giderek durumu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirdik" dedi.

Okulun köydeki yerleşim yerinden uzak iki dağ arasında ve dere kenarında yapıldığını ifade eden Tülay şöyle konuştu:

"3 gün önce bir çığ okulun yakınlarına kadar indi. Okulun arkasında ve önünde yüksek kesimlerden her an bir çığ gelebilir. Çok korkuyoruz. Bu korku nedeniyle bazı veliler çocuklarını okula göndermiyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yetkililerden gerekli tedbirleri biran önce almasını istiyoruz."

Öğrenci velisi Necmettin Yıldız ise, okulda iki çocuğunun eğitim gördüğünü ve 3 gün önce gelen çığın ardından artık çocuklarını okula göndermediğini söyledi. Yıldız, "Her gün çığ gelecek korkusu ile nasıl göndereyim. Çığ okulun yakınlarına kadar gelmiş. Her iki dağda tonlarca kar var. Bu karın gelmesi halinde bırakın okulu köydeki bazı evler bile gider" diye konuştu.

Van Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız, okulla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Gerekli inceleme yapılacak. Gerçekten bir çığ tehlikesi var ise İl Özel İdaresi ile görüşüp gerekli tüm önlemler alınacak. Gerekirse köyün başka bir yerine yeni bir okul bile yapacağız."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...