MERSİN- TUBİTAK'ın desteğiyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü, Mersin Üniversitesi ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrencilere yönelik düzenlenen proje kapsamında 5 gün sürecek uygulamalı eğitim başladı.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş, enstitünün Erdemli yerleşkesindeki açılışta yaptığı konuşmada, çocuklara denizle ilgili eğitimleri vermeye yıllar önce başlamış olmayı arzuladıklarını, ancak henüz hiç bir şey için geç olmadığını söyledi.

Bazı canlı türlerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ifade eden Kıdeyş, deniz kaynaklarının sürdürülebilir şekilde kullanılması ve korunması için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirerek denizlerin korunmasına katkı sağlamak istediklerini belirtti.

Proje kapsamında toplam 100 öğrenciye denizlerin korunmasına yönelik eğitim vereceklerini anlatan Kıdeyş, eğitime ilk olarak Limonlu Ortaokulundan öğrencilerin katıldığını, öğrencilere önce kurumu tanıttıklarını, ardından da deniz bilimleri konusunda bilgiler aktardıklarını vurguladı.

Öğrencilere ayrıca sualtı fotoğrafçılığı ve dalışların nasıl yapıldığını konunun uzmanlarından dünya serbest dalış şampiyonu Şahika Ercümen ve TRT sualtı fotoğraf sanatçısı Tahsin Ceylan tarafından aktarılacağına dikkati çeken Kıdeyş, projenin çocuklar açısından önemli katkılar sağlayacağını bildirdi.

Dalış şampiyonu Şahika Ercümen ise, proje kapsamında öğrencilere dalışın sırlarını ve gizemlerini aktaracağını, çocuklara denizlerin neden korunması gerektiği ve alınması gereken önlemleri anlatacağını kaydetti.

Fotoğraf sanatçısı Tahsin Ceylan da, Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen, toplumun denizlere hep sırtını döndüğünü dile getirerek, ''Çocuklarımıza küçükken denizlerimizi, denizlerdeki canlıları ve eko sistemi küçük küçük bilgilerle tanıtmak gerekir. Bizlerde denizlerdeki canlı yaşamın korunmasına yönelik bilgiler aktarmak üzere buradayız'' diye konuştu.