NASA'dan yapılan açıklamada, Amerikalı Danny Olivas ve Avrupa Uzay Ajansı ESA'dan İsveçli Christer Fuglesang'ın, 6 saat 39 dakika süren bu çıkış sırasında soğutmaya yarayan devasa amonyak tankını başarıyla yerine yerleştirdikleri belirtildi.

İki astronot bu zorlu görev sırasında, Discovery'nin yük bölümünde duran 800 kilo ağırlığındaki, amonyak dolu yeni tankı, bağlantı noktalarını ayırdıktan sonra istasyonun robot koluyla montajın yapılacağı yere kadar taşıdı.

Astronotlar, daha sonra salı günkü ilk yürüyüş sırasında istasyonun kirişinden sökülen yaklaşık 600 kilo ağırlığındaki boş amonyak tankını Dünya'ya geri götürmek üzere uzay mekiğinin kargo bölümüne yerleştirdi.

UUİ, Çin'in 350 km üzerindeyken yapılan uzay yürüyüşü, astronotlardan birinin iletişim sisteminde meydana gelen küçük bir arıza yüzünden 53 dakika gecikirken, görev sonunda başarıyla yerine getirildi.

ÜÇÜNCÜ YÜRÜYÜŞ CUMARTESİ GECESİ
Pazartesi UUİ ile kenetlenen Discovery'nin 7 astronotu ile istasyonun 6 kişilik mürettebatı, bu son günlerde Discovery'nin getirdiği 8 ton ağırlığındaki kargo içinde bulunan ve İtalyan Uzay Ajansı tarafından gönderilen Leonardo isimli konteynırı, istasyon için yeni bir yatak odasını, bir koşu bandını, bilimsel deneylerin saklanması için bir soğutucuyu, iki yeni deney ve yiyecek dolabını yerleştirdiler.

Discovery'nin UUİ'den salı günü ayrılması ve dönüşe geçmesi öngörülüyor.

Bu seyahatin ardından, uzay mekiği filosunun Eylül 2010 veya bu tarihten kısa süre sonra hizmet dışı kalmalarından önce NASA'nın uzaya yapacağı sefer sayısı sadece altı. UUİ'ye bir sonraki uçuş kasımda yapılacak.

Bu arada, 2006'da fırlatılan bir Avrupa Ariane roketine ait, yörüngede başıboş dolaşan bir parçanın, bugün UUİ'nin 3 km uzağından geçmesi bekleniyor. NASA, dün bu parçanın tehlike yaratmayacağına karar vererek, UUİ ve ona kenetli mekiğin irtifasını değiştirmemişti.