Dev Atatürk heykeli için açılış yarışı

Artvin’de yapılan en büyük Atatürk heykeli, 19 Mayıs’ta vali tarafından açılacak. Heykeli yaptıran Sıtkı Kahvecioğlu ise açılışa katılmayacak. Heykel için ikinci açılış, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla yapılacak.

16.05.2012 - 10:07

Dev Atatürk heykeli için açılış yarışı

Dünyanın en büyük Atatürk heykeli, Atatepe’ye yaptırıldı. Ancak heykel tartışmalara neden oldu. Tartışmalar nedeniyle heykel için iki açılış töreni düzenlenecek.

Vatan gazetesinde yer alan habere göre; en büyük hayali Artvin’e dev bir Atatürk heykeli yapmak olan 80 yaşındaki Sıtkı Kahvecioğlu, 2007 yılında Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne tahsis edilen alana poligon yapılması karşılığında Atatürk heykeli için izin aldı ve inşaata başladı.

2011 yılında dev Atatürk heykeli için son aşamaya gelindi. 60 ton ağırlığındaki 22 metrelik eser, 8 ay gibi bir sürede tamamlandı.

Heykeli yaptırmaya Brezilya ziyaretinde karar verdiğini belirten Kahvecioğlu, “15 yıl önce tatil için Rio de Janeiro’ya gittim. Hz. İsa’nın dev bir heykeli vardı, çok etkilendim. Artvin’e Atamız için görkemli bir heykel yapmaya yemin ettim” diye konuştu.

Masrafları karşılamak için heykelin yanına bir restoran yaptırdıklarını dile getiren Sıtkı Kahvecioğlu, şöyle konuştu: “Heykelin yanına 60 metrelik bayrak direği de yaptık. 216 metrekarelik bayrağımız dalgalanıyor. Bu ebatta bir bayrak 1150 lira. Rüzgâr nedeniyle sürekli yırtılıyor. Yılda 10 bayrak değiştiriyoruz. Işık, elektrik, bakım, onarım derken 30-40 bin lira yıllık masraf çıkıyor. Masrafları karşılamak için heykelin altına vakfımıza ait restoran yaptık. Ruhsat konusunda sıkıntı var. Gerekli izinler için bekliyoruz.”

Vali Necmettin Kalkan’ın yapacağı açılışta yer almak istemeyen Kahvecioğlu, alternatif açılışa katılacak.

Kahvecioğlu, şunları söyledi: “Açılış 7 Mart’ta olacaktı. Başbakanıma açılış için mektup gönderdim. O tarihte il başkanları toplantısı olduğu için gelemeyeceğini öğrendim. Açılışımızı 19 Mayıs tarihine erteledik. 4 bin davetiye bastırıp bakanlara, milletvekillerine, sanatçılara ve halkımıza dağıttım. Vali Bey, heykeli kendilerine teslim etmemi istedi. Karşı çıktım. ‘Atamı kimseye vermem’ dedim. Bize sormadan tören organize ettiler. Valilik 19 Mayıs sabahı 10.30 ile 12.30 arası açılış yapacak. Aynı gün 16.30’da ise CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla alternatif açılış yapacağız.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...