Samsung, İstanbul’da bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Samsung Forum etkinliğinin dün yapılan açılışında Ortadoğu ve Kuzey Afrika stratejisini ve 2012 beklentilerini açıklarken, yeni ürünlerini tanıttı. Tanıtımda en dikkat çeken ürün, şüphsesiz yeni akıllı TV ES8000 oldu.

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Samsung Ortadoğu ve Kuzey Afrika Başkanı Kyung Tae Bae, 2011’in küresel ekonominin yaşadığı en zor yıllardan biri olmasına rağmen bölgedeki satışlarını yüzde 44 oranında büyüttüklerine dikkat çekti. Kyung, aynı yıl içinde 143 milyar dolar gelir elde ettiklerini ifade ederek, Samsung’un başarasını, satışların dayandığı güçlü altyapı ve iş ortaklarıyla yıllardır süren iyi ilişkilerine” bağladı.

DUYULARI OLAN TELEVİZYON
Samsung’un basına yaptığı tanıtımın öne çıkan ürünü ise ES8000 LED TV oldu. Son altı yıldır dünyanın en başarılı televizyon üreticisi olan Samsung, ekran boyutu 75 inçe (190 santimetre) kadar büyüyebilen ES8000 ile yeni ürünleriyle beraber sunduğu akıllı etkileşim, akıllı içerik ve akıllı gelişim yeniliklerini de tanıttı.

Samsung ES8000, akıllı etkileşim sayesinde kullanıcısını görerek, dinleyerek ve hareketlerini takip ederek ne istediğini kumanda gerektirmeden doğrudan algılayabiliyor. Kullanıcının sesini, yüzünü ve hareketlerini algılayan televizyon, bu sayede temas olmadan açılıp-kapanma, ses ayarı ve kanal değiştirme gibi özelliklere sahip olacak.

Televizyonun dahilindeki kamera, kullanıcının yüzünü ve el hareketlerini görecek ve el komutlarıyla yönlendirilebilecek. Smart touch remote adı verilen bu özellikle sesli komutla internete bağlanıp birkaç el hareketiyle internette gezinmek mümkün olacak.

SÜPER HD
ES 8000’in sahip olduğu Micro Dimming Ultimate işlevi, görüntüyü yüzlerce parçaya ayırarak analizini yapıyor ve her parça için gerçek zamanlı olarak LED arka ışığını ve video sinyalini optimize ediyor.

Micro Dimming Ultimate, genel parlaklıkta yüzde 20 artış sağlıyor, böylece daha zengin renkler, daha parlak görüntüler ve daha yüksek kontrast oranları sunuyor. Bu teknoloji ile aynı zamanda hale etkisi ve ışığın yayılması ile ilişkili olan görüntü bozulması sorunlarının da önüne geçiliyor.

ANGRY BIRDS SAMSUNG’DA
Samsung, akıllı içerik yeniliğiyle, Smart TV’lerine internet ve akıllı cihazların en sevilen oyunlarından Angry Birds’ün (Öfkeli Kuşlar) geldiğini müjdeledi. Türk kullanıcılar, Angry Birds dışında, 1.400’den fazla Smart TV uygulamasına ek olarak Warner Bros., RHI Entertaintment, Walt Disney ve National Geographic 3D içerikleriyle, yüzlerce uygulama da erişme şansı bulacak.

Samsung’un AllShare özelliği sayesinde, kullanıcılar tüm bu içeriklere diğer akıllı cihazlarından erişebiliyor, tüm multimedya içerikleri bu özellikle Samsung akıllı cihazları arasında paylaşılabiliyor.

Akıllı gelişim uygulaması, Samsung’un Smart TV’ye kazandırdığı en etkileyici yeniliklerden biri. Dünyada sadece Samsung’da bulunan Akıllı Gelişim teknolojisinin ürettiği on-chip, televizyonunuza takacağını “evolution kit” kartı sunuyor. Bu kart, televizyonunuz değiştirmeye gerek duymadan, güncellemeler yaparak yenilik ve gelişimleri televizyonunuza aktarmanızı sağlayacak. Televizyonunuzun hızı, içerikleri ve uygulamaları sürekli güncellenebilecek.