Devamsız vekile 2011'de yer yok

Başbakan Erdoğan'ın tepkisi üzerine AK Parti'de gözler devamsızlık yapan milletvekillerine çevrildi. Grup yönetimi vekillerin karnesini güncellemeye başladı.

NTV Haber 28.11.2010 - 15:09

Devamsız vekile 2011'de yer yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, mecliste toplantı yeter sayısı bulunamamasına tepki gösterirken, "Bize acı çektirenlerle yola devam etmeyeceğiz" demişti. Bu sözler üzerine AK Parti'de gözler devamsızlık yapan milletvekillerine çevrildi.

AK Parti grup yönetimi vekillerin karnesini güncellemeye bir anlamda yoklama yapmaya başladı. 20 civarında vekilin kronik devamsızlık nedeniyle 2011 seçimlerinde aday olamayacağı hesaplanıyor

2011 vitrinini hazırlamak için start veren AK Parti grup yönetimi, milletvekillerinin meclise devam çizelgelerini ve performans göstergelerini değerlendiriyor.

Bakanlar kurulu, parti yönetimi, meclis yönetimi ve komisyonlarda görev almadıkları halde yasama çalışmalarına katılmayanların gelecek seçimde parlamento dışı kalacağı belirtiliyor.

Grup yönetimi çalışmalarında 3 kritere göre değerlendirme yapıyor:
-2007 seçimlerinden itibaren ortaya konulan siyasi performans
-Anayasa değişikliği oylamalarındaki tutum
-Ekim ayından bu yana meclis faaliyetlerine katılım

SEÇİM BÖLGESİNE BİLE GİTMEYEN VAR
Grup yönetimi devamsız milletvekillerinin ismini açıklamıyor. Ancak 336 kişilik grupta meclis çalışmalarına devamsızlığı olan milletvekili sayısının 40 civarında olduğu belirtiliyor.

Bunların 20'ye yakını meclisin yanı sıra seçim bölgelerine dahi gitmiyor. Bu kişilerin gelecek seçimlerde aday olmayacağı hesaplanıyor.

Öte yandan kadın milletvekillerinin meclis çalışmalarında daha aktif rol aldığı, 100 milletvekilinin meclis çalışmalarında düzenli görev aldığı belirtiliyor.

Seçim takviminin başlayacağı Mart ayının ortalarına kadar meclisi aktif çalıştırmayı planlayan Başbakan, son yaptığı parti grubunda milletvekillerinden meclis'te devamlılığı sağlamasını istedi.

Başbakan, bakanlardan da zorunlu olmadıkça yurtdışına gitmemelerini, gezilerin mümkün olduğunca tatil günlerinde yapılmasını istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...