Devlet Bahçeli Kayseri mitinginde konuştu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "AKP’ye oy veren vatandaşlarım artık gerçekleri görünüz. Fitne fesat yuvası zihniyetin gerçek yüzünü tanıyınız. Özellikle hemşehriniz 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e yapılan haksızlıkları da fark ediniz" dedi.

Anadolu Ajansı 23.05.2015 - 19:55

Devlet Bahçeli Kayseri mitinginde konuştu

Bahçeli, partisinin Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, Kayseri’de muazzam bir heyecan seliyle müşerref olmaktan, Kayserililerin milli, cesur ve kararlı iradesini görmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

Kayseri’yi öteden beri onurlu, dik duruşlu, sözünün eri, milleti için elini taşın altına koyan cefakar insanların memleketi olarak bildiklerini vurgulayan Bahçeli, "Biz Kayseriliyi tuttuğunu koparan, işinin ehli, uzağı gören, vizyonu olan insanlar olarak tanırız. Bu kanaatimizde hiçbir eksilme yoktur ve unutmayınız ki sizlerle övünüyoruz" dedi.

Bahçeli, Kayserili kardeşlerini suçlayan, alay eden ve çarpıtan gafilleri görünce de gerildiğini ve öfkelendiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Mutlaka duydunuz, 17-25 Erdoğan’a, anasını, babasını, kendisini ve çocuklarını kurban etmek için beyanat veren bir yandaş iş adamı, rüşvet havuzunun dibine çökmüş bir tortu, geçtiğimiz günlerde Kayseri’ye hakaret etti. Havuz medyasında köşe tutmuş bu sonradan görme, Rize Güneysu’da başkanlık sistemi üzerine yaptığı konuşmada, maalesef aynen şunları söyledi: 'Karadenizliler bir şeye inandılar mı sonuna kadar giderler. Yanlış da olsa doğru da olsa giderler. Kayserililer para yoksa gitmezler.' Kayserili kardeşlerim, bu çirkin sözlere layık mısınız? Kayseri’yi hakir gören bu bayağı sözleri hak ediyor musunuz? Kayserilileri çıkarcı, paradan başka bir şey düşünmez şeklinde tasvir etmek ve tanımlamak, bu aziz şehre ve siz muhterem vatandaşlarıma en ağır bühtandır. Biz hayasız sözleri reddediyoruz. Biz iğrenç benzetmeyi elimizin tersiyle itiyor, muhatabına iade ediyoruz."

Kayserililerin çalışkan, yürekli, fedakar ve sorumluluk sahibi olduğunu dile getiren Bahçeli, "Bunu çıkarcılar, hortumcular anlayamaz. Kayserili şereflidir, namusludur, samimidir. Bunlardan nasibini almayanların Kayseri’ye şaşı bakmaları bozuk fıtratlarına uygundur" diye konuştu.

"AKP’ye oy veren vatandaşlarım artık gerçekleri görünüz" diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

"Fitne fesat yuvası zihniyetin gerçek yüzünü tanıyınız. Özellikle hemşehriniz 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e yapılan haksızlıkları da fark ediniz. İster beğenelim, ister beğenmeyelim, ister takdir edelim, ister etmeyelim, Sayın Gül üstlendiği Cumhurbaşkanlığı görevini yasa ve Anayasa’ya bağlı kalarak yürütmüştür. Polemiklerden nispeten uzak kalmıştır. Şeklen da olsa siyasi tarafsızlığını muhafaza etmek için azami çaba göstermiştir. Elbette kendisini çok defa eleştirdik, çok defa yerdik ve pek çok kez haklı olduğumuz konularda tepkimizi koyduk. Fakat Sayın Gül, Cumhurbaşkanlığı makamının ağırlığını sabırla taşımayı bilmiştir. Kayseri’ye hakaret edenleri yanında gezdiren ve başkanlık sistemi amacıyla her türlü hukuksuzluktan, her türlü kanunsuzluktan fayda uman bir Erdoğan’a bakınız, bir de Sayın Gül’ü değerlendiriniz. İnanıyorum ki sizler mukayeseyi en iyi şekilde yapacak, vicdan terazinizde gerekli ölçümü de gerçekleştireceksiniz. Kardeşim dediği kişiye çalım atan, dirsek çeviren, el altından yıpratmaya çalışan Erdoğan’ın vefası mezara kadar değil, menfaati bitene kadardır."

" KAZANAN ERDOĞAN'DIR, KAYBEDEN SİZLERSİNİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gözünde Kayseri’nin bir hükmü olmadığını savunan Bahçeli, şunları söyledi:

"Nitekim Kayseri sorunlara teslimdir. Fakat Kayseri’yi kötüleyen havuzcular sizin hakkınızı çalarak köşeyi dönmektedir. 12 yıl Türkiye’yi Başbakan olarak yönetmiş Erdoğan hala sizden, hala AKP’ye oy veren vatandaşlarımdan yetki istiyor, yeni yeni unvanlar bekliyor. Kazanan Erdoğan’dır, kaybeden sizlersiniz. 1 milyar 370 milyon liraya mal olan kaçak ve karanlık sarayda oturan Erdoğan’dır, kirayı ödemede zorluk çeken, ömür boyunca banka kredisine mahkum olan sizlersiniz. Şu işe bakınız ki yükselen Erdoğan’dır, düşen sizlersiniz. Dolar milyarderi olan, villaları, gemileri, kupon arazileri sıra sıra dizen gene Erdoğan’dır, umutsuzluğun pençesinde inim inim inleyen ise sizlersiniz."

"Kayserili mazlumu, Kayserili mağduru, Kayserili işsizi, Kayserili yoksulu hatırlayan, önemseyen, derdiyle dertlenen var mıdır, varsa nerededir" diye soran Bahçeli, şöyle devam etti:

"Emin olunuz şunları söylerken bile içim acımaktadır. Çalışan sizsiniz, çalan onlardır. Vergi ödeyen sizsiniz, aşıran onlardır. Emek veren sizsiniz, alın teri hırsızları onlardır. Onları uzaklarda aramayın, onları görmek için başka yerlere bakmayın. Millete küfreden havuzcular, devletin malını deniz gören asalaklar onlardandır. 30 yaşındaki bir İranlı kara paracı ve bu karanlık simanın eline düşen eski bakanlar onlardandır. Cuma günleri ayet salladığını söyleyen ve Bakara Suresi ile dalga geçen, sonra da saraya danışman olarak alınan yezit kalıntıları onlardandır. Ayakkabı kutularına milyon dolarları koyan, yatak odalarına servet saklayan hırsızlar onlardandır. Haberiniz olsun, Ankara’da hırsız vardır. Rüşveti bağış gören, yolsuzluğu kapatmak için fetvalar düzen sahte alimler onlardandır. Hırsızlığı günah işleme özgürlüğü olarak tevil eden arsızlar onlardandır. Bir kolunuzdaki saate bakın, bir de 700 bin liralık saat takanları düşünün; işte bunlar ve elbise kılıflarında, çikolata kutularında rüşvet alan onlardandır. 17-25 Aralık’ta ele geçen soygun paralarını, paralel polisler koydu diyerek hayasızca iftira atan, sonra da faiziyle birlikte geri alınca ses çıkarmayan haramzadeler onlar arasındadır. Onların gücü ve güvencesi saraydadır. Onların sevk ve idaresi sarayda oturmaktadır."

 "KAYSERİ'DE SANAYİ ZORDADIR, ESNAF PERİŞANDIR, TARIM AÇMAZDADIR"

Bahçeli, vatandaşın su, elektrik, mutfak, ulaşım, eğitim ve ısınma faturalarını zar zor ödediğini söyleyerek, "Biliniz ki aylık elektrik faturası 700 bin lirayı aşan, ısınma bedeli ise 10 milyon lirayı bulan bir sarayın maliyetini de sizler karşılıyorsunuz. Sizler kıt kanaat geçiniyorsunuz. Din diyen, Kuranı meydanlarda sallayan, diyanet sömürüsü yapan ne var ki Allah’tan da korkmayan müsrifler, münafık niyetler saraylarda lüks ve şatafat içinde yüzmektedir. Kayserili kardeşim bu hak mıdır, bu adalet midir, bu insanlık mıdır?" ifadelerini kullandı.

"Maliyeti 410 milyon lira olan ve tamamen halkın cebinden çıkan paralarla karşılanan uçan sarayın birilerine dünya turu attırdığını" öne süren Bahçeli, "Aç kalan sizsiniz, açıkta kalan sizsiniz, muhtaç olan sizsiniz, ihtiyaç sahibi sizlersiniz. Buna karşılık doyan bellidir, yiyen bellidir, dolaşan, dolandıran, milli iradeyi dolmuşa bindiren, servetine servet ekleyen de bellidir. Kayseri’de sanayi zordadır, esnaf perişandır, tarım açmazdadır" dedi.

Kayseri'nin başta Pınarbaşı, Sarız ve Akkışla ilçeleri olmak üzere pek çok ilçede göç patlaması yaşandığı öne süren Bahçeli, şöyle devam etti:

"Çaresiz kalan çiftçilerimiz yavrularının nafakasını Kayseri’de aramakta ancak bu kez de işsizliğe mahkum olmaktadır. Kayseri’nin ilçeleri yatırımlardan mahrum bırakılmakta, tabir yerindeyse üvey evlat muamelesi görmektedir. 54 havaalanı yapmakla övünen AKP, Kayseri’nin hava ulaşımını sürekli göz ardı etmiş, sivil havaalanı ihtiyacını kayda değer bulmamıştır. Hızlı tren Kayseri’nin talebidir; fakat Yerköy-Kayseri arasına yapılacağı vadedilen hattın seçim rüşveti olmaktan öte bir anlamı yoktur. Kayserili esnaf ve sanayicilerimiz borç çıkmazındadır. Karşılıksız çek ve protesto edilmiş senetlerde tırmanış vardır. Geçen yıla kıyasla bu yılın ilk üç ayında protesto edilen senet tutarı yüzde 66,2 oranında artmıştır. Kayseri’de 2014 yılında kapanan şirket sayısı 195, bu yılın ilk üç ayında da 57’dir."

KAYSERİ'NİN SORUNLARI

Bahçeli, küçük esnafın kan ağladığını vurgulayarak, Kapalı Çarşı, Yeraltı Çarşısı ve diğer cadde esnaflarının derin derin iç çektiğini, Kayseri’de yanlış şehircilik planlarından dolayı şehir içi trafiğin kabusa döndüğünü, yandaşları kayırma pahasına Kayseri’nin geleceğinin yok sayıldığını kaydetti.

Geçen yıllarda çevre iller için lokomotif işlevi gören Kayseri'nin hızla içe kapandığını, eski cazibe ve çekimini kaybettiğini savunan Bahçeli, bir dönem ağır sanayinin önemli kavşak noktalarından birisi olan Kayseri'nin, artık yalnızca mobilya ve tekstil sektörlerinde tutunmaya, rekabet etmeye çalıştığını anlattı.

Bahçeli, Kayseri'nin bir diğer önemi sorununun ise yurt meselesi olduğunu dile getirerek, "Kayseri’de 4 üniversite bulunmasına rağmen, evlatlarımız için yeterli sayıda barınma imkanı yoktur ve hepsinden önemlisi gençler arasındaki işsizlik felaket boyuttadır. Şimdi siz söyleyiniz; Kayseri’nin bu karamsar tablosunda istikrar var mıdır, umut var mıdır, gelecek var mıdır?" dedi.

Sayfa Yükleniyor...