Devlet başkanı İstanbul'da mahsur kaldı

Viyana uçuşlarının iptal edilmesi yüzünden Estonya Cumhurbaşkanı Ilves ve eşi İstanbul'dan ayrılamıyor.

18.04.2010 - 12:05

Devlet başkanı İstanbul'da mahsur kaldı

İzlanda'daki yanardağ patlaması nedeniyle kül bulutlarının yayılması sonucu, Atatürk Havalimanı'ndan Avrupa ülkelerine yapılan uçak seferlerindeki iptaller artarak sürüyor.


Alınan bilgiye göre, dördüncü günde de uçuş iptallerine yenileri eklendi. İstanbul'dan Avrupa ülkelerine yapılması planlanan 250'den fazla sefer iptal edilirken, orta ve kuzey Avrupa ülkelerine dün gerçekleştirilemeyen seferlere bugün Bükreş, Saraybosna, Üsküp, Zagreb, Belgrad, Priştine, Simferepol ve Moskova seferleri de eklendi.

Öte yandan, ülkelerine gidemeyen çok sayıda yolcu otellerde yer bulamayınca, kendi tercihleriyle Atatürk Havalimanı'nda beklemeye devam ediyor. Yolcular buldukları banklarda, boş ofis odalarında, yer bulamayanlar da yerlerde THY tarafından dağıtılan battaniyelere sarınarak dinleniyor.

Bu arada, havalimanında yiyecek içecek hizmeti sunan BTA Catering şirketi de yolculara sabah çayı ve kahvaltılık ikramını sürdürüyor.

ESTONYA CUMHURBAŞKANI ILVES DE GİDEMEDİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'de bulunan ve dün geldiği İstanbul'dan bugün THY'nin TK 1883 sefer sayılı uçağıyla saat 07.35'te Viyana'ya gitmesi planlanan Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves ve eşi Evelin Ilves de Viyana uçuşlarının iptal edilmesi nedeniyle sıkıntılı saatler geçirdi.

Daha sonra ülkesine karayoluyla gitmeye karar veren Cumhurbaşkanı Ilves ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanlığının tahsis ettiği makam aracı, koruma ve eskort eşliğinde Kapıkule Sınır Kapısı'na geldi. Ilves ve eşi Evelin, daha sonra ülkelerine dönkek üzere sınır kapısından çıkış yaptı.

Edirne Vali Vekili Ali Deniz Sürmen tarafından Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki VIP salonunun önünde karşılanan Cumhurbaşkanı Ilves ve eşi Evelin, bir süre VIP salonunda gümrük işlemleri tamamlanana kadar dinlendi.

Bu arada Bulgaristan'dan koruma ve bir makam aracı VIP salonunun önüne geldi. Türk araçlarında bulunan valizler ve diğer eşyalar, Bulgaristan tarafından gelen araçlara taşındı.

İşlemlerin tamamlanmasının ardından Estonya Cumhurbaşkanı Ilves, Vali Vekili Sürmen'e Türkçe, ''Teşekkür ediyorum'' diyerek vedalaştı.

Toomas Hendrik Ilves, eşi Evelin ve beraberindekiler, Bulgaristan tarafından gelen araçlara binerek Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yaptılar.

Bu arada Afganistan'daki saldırıda yaralanan askerlerle birlikte ülkesine dönerken, İzlanda'da faaliyete geçen yanardağ nedeniyle uçağı Türkiye'ye inmek zorunda kalan Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg ile Bakan Yardımcısı Carsten Stawitzki, dün Kapıkule Sınır Kapısı'ndan geçerek karayolu ile ülkesine dönmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...