Devlet Denetleme Kurulu'ndan 'THK' raporu: 21 uçaktan 15'i faal değil, toplam borç 2 milyar lira

Bu yaz Ege ve Akdeniz'de yaşanan orman yangınlarının ardından Türk Hava Kurumu'nun (THK) yangın söndürme uçakları, yeniden tartışma konusu olmuştu. Devlet Denetleme Kurulu, THK'ya ilişkin denetimini tamamladı. Rapora göre, 15 uçak gayri faal, 6 uçak ise bakımda ya da bekler durumda. Kurumun bankalara olan toplam borcu ise yaklaşık 2 milyar lira.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 14.09.2021 - 11:45

Devlet Denetleme Kurulu'ndan 'THK' raporu: 21 uçaktan 15'i faal değil, toplam borç 2 milyar lira

Devlet Denetleme Kurulu (DDK), son dönemde yangın söndürme uçaklarıyla gündeme gelen Türk Hava Kurumu'na ilişkin denetimini tamamladı.

15 UÇAK YERDE, TOPLAM BORÇ 2 MİLYAR LİRA

Kurul'un raporuna göre, THK envanterindeki 21 yangın söndürme uçağından 15’i gayri faal durumda.

Kurumun bankalara olan toplam borcu ise yaklaşık 2 milyar lira. (1 milyar 214 milyon 46 bin 587 TL, 71 milyon 776 bin 909 euro ve 484 bin 476 ABD Doları)

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERMİŞTİ

Kurul, Cumhurbaşkanı 'ın talimatı ile Türk Hava Kurumu ve bağlı şirketlerinin 2009-2019 dönemine ilişkin tüm iş ve işlemleri ile hesaplarını mercek altına aldı.

Denetim kapsamında, THK envanterine kayıtlı 21 yangın söndürme uçağının durumu da incelendi. Buna göre, 15 uçak gayri faal durumda.

6 UÇAK BAKIMDA YA DA BEKLER DURUMDA

6 uçağın ise ya bakımda ya da bekler durumda olduğu belirlendi. 6 adet CL-215 tipi yangın söndürme uçağıyla ilgili 2020 Haziran ayı itibarıyla güncellenen teknik rapora göre, 2 uçak toplam 2 milyon 194 bin dolar değerinde malzeme bekler durumda.

Ayrıca 2020 yılının mart ayında yapılması gereken AD uygulaması, yani uçuşa elverişlilik yönergesi kapsamındaki uygulamalar, ekonomik gerekçelerle yapılmadığı kaydedildi.

YENİDEN YAPILANDIRMA ÖNERİSİ

Raporda, THK'nın etkinliğinin artırılması için 116 öneri de yer aldı. Onlardan en dikkat çekeni, kurumun yeniden yapılandırılması önerisi.

Ayrıca sorumluluğu bulunan eski THK başkan ve görevlileriyle şirket yetkilileri hakkında cezai, hukuki, idari ve mali değerlendirmeler yapılması da öneriler arasında yer aldı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...