Devlet erkanı çocuklar için buluştu

23 Nisan Bayramı dolayısıyla Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığındaki devlet erkanı, Anıtkabir'i ziyaret etti.

23.04.2014 - 09:35

Devlet erkanı çocuklar için buluştu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 94. yılı dolayısıyla Meclis'teki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Törende, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Atatürk Anıtı'na kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı; saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Bu törenin ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığındaki devlet erkanı, Anıtkabir’i ziyaret etti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM İdare Amiri ve BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile bazı bakan ve milletvekilleri Aslanlı Yol'dan geçerek, Atatürk'ün mozolesinin önüne geldi.

Çiçek'in, Atatürk'ün mozolesine "TBMM Başkanı" yazılı çelengi koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Heyet daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

TBMM Başkanı Çiçek, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:

"Aziz Atatürk,

İlk Başkanlığını yaptığınız Türkiye Büyük Millet Meclisinin 94'üncü açılış yıl dönümünde huzurunuzda bulunmanın heyecanını yaşıyoruz. Öncülüğünüzde açılan Meclisimiz düşmanı ülkemizden kovmuş, Cumhuriyetimizi kurmuş, ve milletimize onurlu bir tarih bırakmıştır. TBMM olarak bugün de ülkemizin gelişmesi, kalkınması ve bize hedef olarak gösterdiğiniz muasır medeniyet düzeyinin üzerine çıkması için çalışıyoruz. Milli mücadelemizde gösterdiğiniz büyük ruh, kalkınma idealiniz ve büyük başarılarınız bize daima ilham vermektedir. Ülkemiz hedeflerini gerçekleştirecek, daha kalkınmış ve modern bir ülke olacaktır. Milli egemenlik anlayışını güçlendirmek, daha demokratik, çoğulcu ve özgürlükçü bir ülke haline gelebilmek temel amacımızdır. Yaptıklarınız ve milletimize bıraktıklarınız için daima minnet ve şükran duyuyor, daha büyük işler yapmak için kendimizde heyecan hissediyoruz. Aziz ruhunuz şad olsun.''

YAZDIKLARINI ÖĞRENCİYE OKUTTU
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı başkanlığındaki heyet de Anıtkabir'e geldi.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, heyette yer alan ve Türk bayrakları taşıyan öğrencilerin ellerinden tutarak Aslanlı Yol'dan geçti, Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu bölüme geldi.

Bakan Avcı'nın Atatürk'ün mozolesine kırmızı beyaz karanfillerden oluşan "T.C. Milli Eğitim Bakanlığı" yazılı çelengi bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Nabi Avcı, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti ve burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Bakan Avcı, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı: "Ulusal egemenliğin kayıtsız şartsız millete verilişinin 94. yıl dönümünü kutlamak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı'nın coşku ve heyecanını paylaşmak için geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz çocuklarımızla birlikte Başöğretmen Atatürk'ün huzurundayız. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı 'Yurtta barış, cihanda barış' idealiyle dünya çocuklarıyla birlikte kutladığımız için mutluyuz, gururluyuz. Her alanda olduğu gibi eğitim alanında da ulaşmak istediğiniz muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ruhunuz şad olsun."

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdıklarını yanındaki öğrenciye okuttu.

Bu arada, Anıtkabir merdivenlerinde Bakan Avcı'ya iki öğrenci tarafından şeker ikram edildi. Bakan Avcı, ikramı yapan öğrencilere teşekkür etti.

Anıtkabir'deki törenin ardından Bakan Avcı, beraberindeki öğrencilerle birlikte "Anıtkabir'de Dört Mevsim" isimli belgeseli izledi.

TEBRİKLERİ KABUL ETTİ
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Tören Salonu'nda kutlamaları kabul etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan yardımcıları Bülent Arınç, Ali Babacan ve Beşir Atalay, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, YSK Başkanı Sadi Güven, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, siyasi partilerin genel merkez yöneticileri ve grup başkanvekilleri, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Anadolu Ajansı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk, bürokratlar ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Çiçek'e tebriklerini sundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel yurtdışında olması nedeniyle törene katılmazken, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Vekili olarak diğer kuvvet komutanları ile birlikte Çiçek'e tebriklerini iletti.

BDP'yi temsilen TBMM İdare Amiri ve Muş Milletvekili Sırrı Sakık, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, DSP Genel Başkanı Masum Türker de törene katıldı.

Başbakan Erdoğan, tören çıkışında, annesi Meclis'te polis olarak çalışan 13 yaşındaki Aysude Yıldıztekin'in isteği üzerine kendisiyle fotoğraf çektirdi. Aysude'ye nerede okuduğunu soran Başbakan, Çankaya Üniversitesi basketbol takımında oynadığını öğrenince, "milli basketbolcu mu olacaksın?" diye sordu.

Erdoğan, Aysude, 6 yaşındaki kardeşi Zeynep ve annesi ile de fotoğraf çektirdi. Erdoğan, Aysude ve kardeşine hediye verdi.

BİRİNCİ MECLİS'TEKİ TÖREN
23 Nisan Bayramı dolayısıyla Ulus'taki Birinci Meclis'te de tören düzenlendi.

Törene, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bazı bakanlar ile AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleri katıldı.

Halkın bir kısmına söz konusu mücadeleye inandırmanın hiç de kolay olmadığını, özellikle İstanbul'da yaşayan bazı aydınlar Anadolu'nun istikbalini İngiliz himayesinde, Amerikan mandasında aradığını dile getiren Çiçek, o kişilerin sadece bu fikirlere inanmakla kalmadığını karşı yönde propaganda da yaptığını söyledi.

Çiçek, "Devletimize ve milletimize yönelen tehditlere el birliğiyle karşı koymak durumundayız. Birinci Meclisin sahip olduğu ruha bugüne kadar sahip çıktığımız gibi bundan sonra daha fazla sahip çıkmalıyız. Birinci Meclis, olağanüstü şartlar altında kurulup çalışmasına rağmen meşruiyetten asla sapmadı. Bize de bu doğrultuda görev düşmektedir" dedi.

Çiçek, Birinci Meclis özel defterine şunları yazdı:

"Aziz Atatürk ve Kurucu Milletvekillerimiz; Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 94. yılında sizleri minnet ve şükranla anıyoruz. Hürriyetimizi ve bağımsızlığımızı sizlere borçluyuz. Sizler, kişisel istikbalinizi, vatanın ve milletin selameti için feda etmiş insanlarsınız. Devletimizin en güçlü zamanında hiçbir karşılık beklemeden milletimizin hizmetine koştunuz. Dünyada eşi görülmedik bir şekilde, milletin iradesinin temsilcileri olarak bugünlerimizin mimarı oldunuz.

Bizler de sizlerden aldığımız mesajı, bizden sonra gelen kuşaklara layıkıyla aktarmak için gayret gösteriyoruz. Devletimizin ilelebet yaşaması ve milletimizin payidar olması için gençlerimizi sizlerden aldığımız ışıkla yetiştirmeye çalışıyoruz. Onlar ülkemizin geleceği adına bizleri umutlandırmaktadır. Gelecek nesillerde sizlerin gösterdiği yolda, vatanlarının bağımsızlığı, Türk milletinin istikbali için tek yürek olacaklardır. Güçlü, müreffeh ve huzurlu bir Türkiye'yi onlar inşa edeceklerdir."

Cemil Çiçek ve beraberindekiler, daha sonra Ankara Kulübü seğmenlerinin gösterisini izledi ve onlarla fotoğraf çektirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...