Devlet müzeleri eser satabilecek

Tarihi eserlerle ilgili yönetmeliğin değişmesiyle artık devlet müzeleri eser satabilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı düzenlemenin arkasında duruyor. Ancak bilim insanları tepki gösteriyor.

Haberler - NTV Haber 22.02.2012 - 15:52

Devlet müzeleri eser satabilecek

Artık müzeler tarihi eser satabilecek. Korunması gerekli taşınır kültür ve tabiat varlıkları hakkındaki yönetmelik, satışa imkan sağlayacak şekilde değişti.

Buna göre, eser satışı için bir değerlendirme komisyonu kurulacak. Komisyon tarafından, etütlük eser olarak tasnif edilen ve müzeye alınmasına gerek görülmeyen taşınır varlıklar tespit edilecek.

Müzeye alınmasına gerek duyulmayan eserler, envanteri çıkarılarak emanette alıkonulacak. Ardından, Kültür Bakanlığı'nın denetiminde özel müze veya koleksiyoncuların envanterlerine kaydedilmek üzere satışına izin verilecek.

Bir yıl içerisinde özel müzelere veya koleksiyonculara devri gerçekleşmeyen eserler, durumlarına uygun olarak müzelerde kayıt altına alınacak.

Arkeologlar yönetmeliğin değişmesine tepki gösteriyor. Arkeologlar, müzelerin kültür varlıklarını satarak para kazanan kurumlara dönüştürülmemesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Kültür Bakanlığı ise devlet müzesine alınmasına gerek duyulmayan özel koleksiyon eserleri ile etütlük nitelikli eserlerin denetimi yapıldıktan sonra koleksiyoncu ya da özel müzelere satılmasından yana.

Sayfa Yükleniyor...