Devlet Sanatçısı Demiriş hayatını kaybetti

Besteci ve opera şefi Dr. Okan Demiriş, İstanbul'da vefat etti.

Haberler 18.06.2010 - 20:43

''IV. Murat'', ''Karyağdı Hatun'' ve ''Yusuf ile Züleyha'' operalarının bestecisi Devlet Sanatçısı Dr. Okan Demiriş, tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

İstanbul'da 1942 yılında doğan Demiriş, 5 yaşında müziğe başladı. Demiriş, 1963 yılında İstanbul Devlet Konservatuvarını, 1964 yılında da Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünü sınıf atlama başarısı göstererek bitirdi. Konservatuvarlarda armoni, keman ve müzik teori öğretim üyeliğinin yanı sıra İstanbul'da operanın varoluşundan bu yana konsertmaister, orkestra şefi, yönetim kurulu üyesi olarak çalışan Demiriş, 1979 ve 1992 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesine 4 kez Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni olarak atandı.

Halkın büyük beğenisini kazanan ve en çok sahnelenen Türk operaları olma özelliğini taşıyan ''IV. Murat'', ''Karyağdı Hatun'', ''Yusuf ile Züleyha'' isimli operaları bulunan Demiriş, ''Hançerli Düzü'', ''Posof'', ''Digor'', ''Pasinler'' ve ''Handere'' isimli orkestra süitlerini yedek subaylığı sırasında Doğu Anadolu'nun ritmik ve doğal müziğinden etkilenerek besteledi. ''Dere'', ''Uyum'', ''Boşlukta'', ''Bir Aşk'', ''Dadaşım'' isimli soprano için büyük orkestra eşliğinde konser aryaları ve ''Rüyalar'' isimli bale eserleri bulunan bestecinin, 1971 yılında bestelediği alışılagelmiş klasik biçimlerin dışında piyano konçertosu ve keman piyano süiti de bulunuyor.

Armoni ve teori üzerine kitapları bulunan Okan Demiriş, son olarak ''Büyük Hakan Alparslan'' ve ''Deniz Kurdu'' operalarını besteledi.

Eserleri yurt içi ve dışında birçok kez icra edilen Dr. Okan Demiriş, orkestra şefi olarak da yerli ve yabancı birçok opera ve baleyi yönetti. 1990 yılında ABD'de New York Senfoni Orkestrası'nı yöneten Dr. Okan Demiriş'e, Boğaziçi Üniversitesi Senatosu tarafından sanat ve kültürün gelişmesi yolunda seçkin hizmet ve katkılarından ötürü 1986 yılında ''Fahri Doktora'' unvanı verildi.

Demiriş'e, 1991 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığınca ''Devlet Sanatçısı'' unvanı sunuldu.

Sayfa Yükleniyor...