'Devlet terörü estirene kimse güvenmez'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'in dün yaptığı açıklamalara ilişkin, "Devlet terörü estirene kimse güvenmez. Beşşar'ın tek çaresi halkın iradesine saygı göstermektir'' dedi.

Anadolu Ajansı 07.01.2013 - 14:55

'Devlet terörü estirene kimse güvenmez'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gabon'daki temasları kapsamında Başbakan Raimond Ndong Sima ile görüştü. Görüşme ve anlaşma imza töreninin ardından Erdoğan ve Sima ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan, açıklamalarının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'in dün yaptığı açıklamalara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Erdoğan, Esad zorla ayakta durmaya çalışan bir kişi durumunda olduğunu ve zulme devam ettiğini belirtti.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Bombalarla, uçaklarla, halkını bombalayarak öldüren bir insanın bu noktadaki tavsiyelerinin demokratik olması diye bir şey düşünülemez. Karşısındakileri, El Kaide veya terörist diye ifade etmek suretiyle hedef saptırmaktadır.

Şu anda Esad devlet terörü estirmektedir ve bu devlet terörü neticesinde 50 bin insan ölmüştür. 600 bin civarında insan Suriye'yi terk etmiştir. Suriye içinde 2,5 milyon insan evlerini terk etmiştir. Bunu demokrat olan bir insan mı yapıyor Bunu devlet terörü estiren bir insan yapıyor. Böyle bir insana güvenip de Suriye'den kaçanlardan kim geriye dönebilir Demokrasiye yönelik açıklamalarına kim inanır Şu anda Suriye Ulusal Koalisyonu dünyada 100'ün üzerinde ülke tarafından tanınmış vaziyette. Acaba Beşşar'ı tanıyan kaç ülke kaldı Bunu iyi değerlendirmek lazım.

Beşşar için tek çare var, halkın iradesine saygı duymaktır ve halkın iradesi neyi istiyorsa ona uymaktır''

'BİR AN ÖNCE NİHAİ KARARI VERSİNLER'
Başbakan Erdoğan, Balyoz Planı davasındaki son gelişmelerle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine de ''Ben gerekçeli kararın bütününü görmeden bir değerlendirme yapmam yanlış olur. Kaldı ki konuyla ilgili olarak yargı kendi kararını verecektir, henüz ne kadar verdiğini de bilmiyorum. Daha önce bu konularla ilgili bazı açıklamalarım da var. Temenni ediyorum ki bir an önce nihai kararı versinler'' değerlendirmesinde bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...