DHKP-C üyelerinden Davutoğlu'na protesto

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brüksel’de bir konferansta konuşma yaptığı sırada DHKP-C üyeleri tarafından protesto edildi. Eylemciler, kanser hastası olan Güler Zere'nin tahliye edilmesini istediler.

02.10.2009 - 10:28

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi'nin Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu ile Sofitel Hotel'de ortaklaşa düzenlediği toplantıda, "Türkiye ve AB: Dış Politikada Sinerji Yakalamak" konulu konuşma yaparken protestoya uğradı.

DHKP-C sorumlusu Bahar Kimyongil ve örgütün iki üyesi Bakan Davutoğlu konuşurken slogan atmaya başladı.

Kanser hastası Güler Zere’nin serbest bırakılmasını isteyen eylemciler "Güler Zere ölmesin" yazan pankart açıp “Güler Zere’ye özgürlük” diye bağırdılar.

Eylemi soğukkanlılıkla karşılayan Bakan Davutoğlu, "Güler Zere'ler sizin değil bizim, ölmeyecekler" dedi.

DHKP-C üyeleri, Bakan Davutoğlu’nun korumaları tarafından salon dışına çıkartıldı.

Bu arada Belçika polisinin, protestonun ardından kimliklerini kontrol ettiği, fakat gözaltına almadığı eylemciler hakkında sadece rapor tuttuğu gözlendi.

'ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ'
Toplantının ardından basının konuyla ilgili sorularını cevaplandıran Davutoğlu, "Biz Güler Zere olayına da diğer meselelere de hep aynı hassasiyet içinde yaklaşıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde bu tür sorunların yaşanmasını engelleyecek her türlü tedbiri almak yanında, biz vatandaşlarımızın her birine hele hele çocuklarımıza sahip çıkarız, sahip çıkacağımızı da göstereceğiz" dedi.

CEZAEVİNDE VE KANSER
Güler Zere, DHKP-C örgütüne üye olduğu gerekçesiyle 1995 yılında 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkumiyetinin 14’üncü yılında damak kanserine yakalanan Zere, İstanbul Adli Tıp Kurumu 3’üncü İhtisas Dairesi’ne sevk edildi ve burada hastalığı ile ilgili bir rapor hazırlandı.

Raporda, Zere’nin ileri düzeyde kanser hastası olduğu ve 42 kiloya düştüğü tespiti yapıldı, ancak tedavisinin devam edilebilmesi için hastane şartlarında yatırılarak infazına devam edilmesinin uygun olduğu oybirliği ile karara bağlandı.

Güler Zere’nin ailesi ve avukatları ile Çağdaş Hukukçular derneği, Tutuklu Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derrneği (TAYAD) gibi sivil toplum örgütleri, raporun siyasi olduğu ve Zere’nin ölüme mahkum edildiği gerekçesiyle çeşitli açıklamalar ve gösteriler düzenliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...