Dicle'de yeni alabalık türü keşfedildi

Türk ve yabancı bilim insanları Dicle nehrinde keşfedilen yeni alabalık türüne Salmo Tigridis adını verdi.

Anadolu Ajansı 17.08.2011 - 10:49

Dicle'de yeni alabalık türü keşfedildi

Doç. Dr. Turan, İsviçreli bilim adamı Dr. Maurice Kotellat ve Rize Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Bektaş ile Dicle Nehri'nde yeni balık türlerinin keşfi için çalışma yaptıklarını söyledi. Turan, "Yaklaşık 2 yıl süren çalışmalarımız sonucunda Van'ın Çatak ilçesinde dünyada ilk kez tanımlanan yeni bir alabalık türü keşfettik. Bu yeni türe Dicle'nin Latince adı olan 'Tigris'den esinlenilerek 'Salmo Tigridis' adını verdik." dedi.

Doç. Dr. Davut Turan, yeni keşfettikleri alabalık türünde yüzgeçler arasında daha fazla pul sırası bulunduğunu, derin ve kalın kuyruk yapısı sebebiyle ile diğerlerinden kolayca ayırt edilebildiğini dile getirdi. Davut Turan, "Bu tür sadece Dicle Nehri'nde yaşıyor. Başka bir yerde yaşadığına dair bir bulgu elde edemedik. Nehrin özellikle Çatak ilçesi bölümünde bu balık türünden bolca gözlemledik. Yeni keşfettiğimiz alabalık türü ile ilgili Amerika'daki bilim dergisi Zootaxa'da makalemiz yayımlandı." diye konuştu.

Doç. Dr. Turan, önceki yıllarda ekibi ile yaptığı çalışmalar sonucunda 2 yeni balık türü daha keşfettiğini hatırlatarak şunları söyledi: "Türkiye oldukça bakir bir ülke. Balık çeşitliliği yönünden de oldukça zengin bir ülke. Pek çok keşfedilmemiş balık türünün bulunduğunu sanıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız sürüyor. Yakın zamanda yeni keşiflerim olacaktır. Ancak bu konuda TÜBİTAK'ın daha fazla destek vermesini bekliyoruz. Bugüne kadar yeterli desteği bulabildiğimizi söyleyemem. Yeterli destek verildiği takdirde çok daha fazla yeni keşifler yapılacağına inanıyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...