Piyasaya sürüldüğü 90’lı yıllardan bu yana en büyük video oyunları efsanalerinden biri olan XCOM, en son oyununa ilginç bir özellik ekledi. XCOM: Enemy Unknown oyununda, Facebook hesabınız aracılığıyla dijital dünyada beraber savaştığınız askeri gerçek bir kişiye benzetebiliyorsunuz.

Oyunda oluşturacağınız sanal karakter, herhangi bir milletten olabiliyor. Askerin görünümünü, ülkesini, adını belirleyebiliyorsunuz. Rasgele veya özelliklerini belirleyerek oluşturduğunu asker, işgalci uzaylıları öldürdükçe kod adı da kazanıyor.

Oluşturduğunuz askerle savaşlardan galip çıktıkta, ona bağımlılınız da giderek artıyor. Oyunun geliştiren stüdyo olan Firaxis Games, oyuna eklenen özelliği bir Facebook uygulamasıyla geliştirerek, oyunculara Facebook üzerinden askerlerinin hayatları, kişisel mesajları ve anıları hakkında mesaj oluşturabilme şansı sundu.

Oyuncular, temsil ettikleri askerler hakkında oyunda geçen anıları yazabliyor, onlar hakkında mesaj girebiliyor, öldükten sonra nasıl öldüklerini anlatabiliyorlar.

“EN İYİ ASKERİMDİ”
XCOM: Enemy Unknown’un yayımcısı olan 2K Games’in sosyal medya direktörü ve müşteri temsilcisi Tom Bass, Mashable’a yaptığı açıklamada, “Oyun hakkında çok fazla geri dönüş aldık... En çok kulağımıza gelen ise insanların dijital silah arkadaşları için anlattıkları. Oyuncular bu askerlerle çok yakından bağ kuruyor. Onlara ailelerinin, arkadaşlarının isimlerini veriyorlar... Ben bile oynadığım askeri kaybettiğim zaman ağır bir his yaşıyorum... Askerlerin hakkındaki hikayeler oyuncular arasında paylaşılıyor” dedi.

Mashable’ın dikkat çektiği bir yorum Teğmen Zoe "Eagle Eye" hakkında. Jennifer-Lee Heinser adlı oyuncu, askerinin ölümünün ardından şu mesajı girmiş: ‘En iyi keskin nişancımdı. Ama bir Chryssalid’e çok yaklaşması sonu oldu :(

Chryssalid, XCOM’da güçlü bir zırha sahip uzaylı yaratıklardan birini temsil ediyor. Teğmen Smith, Heinser ile dört göreve çıkmış... Ölüm tarihi ise 3 Mart 2015...

XCOM: Eney Unknown, Xbox 360, PlayStation 3 ve PC’de oynanabiliyor.