Dijital belgesel kütüphanesi kuruldu

Türkiye’nin ilk dijital belgesel kütüphanesi Arşivist’te geri sayım başladı… Arşivist sayesinde 600’ün üzerinde film dijital ortama aktarılarak koruma altına alındı. Şimdi sıra 'Online Sinema'da.

18.07.2012 - 11:32

Dijital belgesel kütüphanesi kuruldu

Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin (BSB), İstanbul Kalkınma Ajansı’nın maddi desteğiyle, dağınık halde bulunan binlerce belgesel filmin dijital ortama aktarılması amacıyla kurduğu “Arşivist: Dijital Belgesel Kütüphanesi” adım adım hayata geçiyor.

Yaklaşık 1 yıl önce yapımına başlanan Türkiye’nin ilk dijital arşiv projesi Arşivist’in final etkinliği olarak 17 Temmuz Salı günü, Pera Müzesi’nde "Dijital Arşivlemeden Internet Yayıncılığına" konulu bir panel gerçekleştirildi. Belgesel Sinemacılar tarafından organize edilen panelde dijital arşivleme ve yayıncılık alanındaki deneyimler paylaşıldı.

BSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgen, Arşivist Projesi Koordinatörü Yasin Ali Türkeri, Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat ve Fizy Müzik Servisi Genel Müdürü Levent Erim’in konuşmacı olarak katıldığı panelde "Internet yayıncılığında bir içerik sağlayıcı olarak video arşivlerin önemi, online arşivleme, yayına çıkma, pazarlama ve dağıtımı" gibi birbiriyle ilintili konular tartışıldı.

YENİ PROJE: SANAL PERDE ONLİNE SİNEMA MERKEZİ
Panelin açılış konuşmasını yapan Hasan Özgen, “Artık Türk sinemasına geniş bir arşiv hediye edebilecek durumdayız. Kütüphanemizde 600’ün üzerinde dijital ortama aktarılmış ve servis edilmeye hazır belgeselimiz var. İstanbul Kalkınma Ajansı’na Sanal Perde Online Sinema Merkezi isimli yeni bir proje verdik. Bu proje belgesel, kurmaca, canlandırma ve deneysel gibi sinemanın bütün alanlarını kapsıyor. Arşivist’te olduğu gibi İSTKA buna da can suyu verirse belgesel sinemanın gelişimi için önemli bir adım atılmış olacak. Arşivist sıradan bir toplumsal bellek oluşturma çabası değil, ürettiklerimizin kalıcı şeyler olduğunu görmemizi sağlayan bir proje, yeni bir gelecek tasarlama merkezi.”

60 SANİYEDE 600 VİDEO YÜKLENİYOR
Yüzü aşkın yapımcı, yönetmen, sinema emekçisi ve akademisyenin bir araya geldiği panelde yeni medya konusu da değerlendirildi. Dijital arşivlemeden sonraki adımın yeni medya yayıncılığı olması gerektiğine işaret eden Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, “Günümüzde sosyal medya bir yaşam alanı olarak kullanılmaya başlandı. Yeni medya sadece yayıncılık, sosyal medya ve internet olarak algılanmamalı. Video paylaşım sitesi olan YouTube’a 60 saniye içinde 600 tane yeni video yükleniyor. 2 milyon 300 bin internet kullanıcısı var. Bunların 1 milyonu blog takipçisi, 901 milyonu Facebook üyesi. Her yerden her zaman iletişim isteği arttığı için akıllı telefonlara talep yükseliyor. İki günlük veri tüketimi 600 Gigabyte. Her iki kullanıcıdan biri videolara yöneliyor. Bu da 185 bin DVD’ye karşılık geliyor. YouTube’un ayda 800 milyon ziyaretçisi var ve 3 milyar saat video izleniyor. 30 binden fazla kurum burada kanal açmış durumda. Her dakikada bir, toplam 72 saat uzunluğunda video yükleniyor.”

Üretilmiş her tür eserin hakkının ödenmesi ve telif haklarının korunması gerektiğine işaret eden Fizy Müzik Servisi Genel Müdürü Levent Erim ise müzik kanalı olan Fizy’nin 22 milyon tekil kişiye ulaştığını ve dakikada 16 bin kullanıcıya hitap ettiğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...