Dikenli yolları açan adamın anısına

2007 yılında hayata veda eden, Kürt romanının en önemli ismi Mehmed Uzun için İstanbul’un yanı sıra Diyarbakır, Erbil ve Stockholm’de anma töreni düzenlenecek.

11.10.2012 - 11:31

Dikenli yolları açan adamın anısına

“Mehmed Uzun, Kürt romanının dilinin dikenli yolunu açmıştır” Yaşar Kemal

2007 yılında hayata veda eden Mehmed Uzun, ölümünün 5. yılında, bugün saat 19.00’da, Taksim Metro Park Otel’de yapılacak törenle anılacak. Uzun için, İstanbul’un yanı sıra Diyarbakır, Erbil ve Stockholm’de de anma töreni düzenlenecek.

Uzun’u anma törenine Yaşar Kemal, Yılmaz Erdoğan, Ahmet Altan, Ahmet Türk, Gülten Kaya, Fatoş Güney, Hasan Cemal ve Sırrı Sakık gibi isimlerin katılımı bekleniyor.

Anma töreninde, Uzun’un eserleri ve edebiyat dünyasına katkıları üzerinde de durulacak.

Mide kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Uzun'un, Kürtçe, Türkçe ve İsveççe çalışmaları yirmiye yakın dilde yayınlandı. Uzun'un 'Siya Evine', 'Nar Çiçekleri' gibi birçok eseri uluslarası alanda ödül kazandı. Çokdilli ve çokkültürlü bir yazar olan Uzun, hakkında açılan davalar nedeniyle hayatını sürgünde geçirmek zorunda kalmıştı.

“Vatandaşlıktan atılmıştım, bir daha Türkiye’ye dönmemin imkanı yoktu, yine de şansımı denemeye karar verdim: bütün cesaretimi toplayarak Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği’ne müracaat ettim, kısa bir süre babamı görmek, sadece ama sadece ‘güle güle babacığım’ diyebilmek için Türkiye’ye gitme izni istedim onlardan. Cevap katiydi; hayır, gidemezsin! Babamın günleri sayılıydı, sayılı gün tez geçti, vefat haberi ulaştı bana.” (Muhsin Kızılkaya, Sen û Ben )

SÜRGÜNDE HAYAT
1953 yılında Siverek’te doğan Mehmed Uzun, 5 sene Diyarbakır Hapishanesi’nde kaldıktan sonra 1977 yılında İsveç’e kaçtı. 1981’de vatandaşlıktan çıkarılan yazar, ancak 1992 yılında Türkiye’ye giriş izni alabildi. Ülkeye temelli döndüğü 2006 Temmuz’una dek İsveç’te yaşayan Uzun, İsveç ve Uluslararası PEN kulüplerinde aktif olarak çalıştı ve uzun yıllar İsveç Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyeliği yaptı. Uzun’un yaşamı boyunca aldığı ödüller arasında Türkiye Yayıncılar Birliği’nin her yıl verdiği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü; yarattığı edebiyat ve sözün özgürlüğüne ilişkin duruşundan dolayı İskandinavya’nın en önemli ödüllerinden Torgny Segerstedt Özgürlük Kalemi Ödülü, 2002’de İsveç kültür yaşamına sunduğu değerli katkılarından dolayı İsveç Akademisi’nin Stina-Erik Lundeberg Ödülü bulunuyor. Yaşar Kemal’in, “Kürt romanın dilinin dikenli yolunu açmıştır.” dediği Mehmed Uzun, Kürt Edebiyatı’nı dirilten isim olarak anılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...