Dikili’de su zamlandı, 1 kuruş oldu

10 tona kadar suyu ücretsiz verdiği için görevi kötüye kullanmak suçuyla yargılanan İzmir'in Dikili İlçe Belediye Başkanı Osman Özgüven, ücret belirleme zorunluluğu nedeniyle suya 1 kuruşluk bedel koyduklarını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.06.2009 - 16:56

Dikili Belediyesinden yapılan açıklamada, 10 tona kadar suya 1 kuruşluk bedel konulduğu belirtildi.

Açıklamada, Belediye Başkanı Özgüven'in şu görüşlerine yer verildi: ''Belediyeleri ticaret olarak gören zihniyete karşıyız. Ancak yasalar karşısında 10 tona kadar su kullananlara ücret belirlemek zorunda kaldık. 10 ton suya, 1 kuruş bedel belirledik. Su, yaşam hakkıdır. İnsan vücudunun yüzde 75'i sudan oluşmaktadır. Elektrik kesildiği zaman yaşanabilir ama susuz yaşanmaz. 3 çocuklu bir ailenin parasını ödeyemediği için suyunun kesildiğini düşünün. Burada susuzluktan dolayı hastalık da olur, her şey de.''

Belediyenin birçok hizmet için ücret almadığını ifade eden Özgüven, ancak su için sadece kendilerine dava açılmasını bilinçli olduğunu düşündüğünü belirtti.

1 litre sütün, yarım litre sudan daha ucuz hale geldiğini öne süren Osman Özgüven, ''Suyun bedava olmasından yanayız. Bunun için yargılanıyoruz'' ifadesini kullandı.

Dikili Belediye Başkanı Özgüven ve belediye meclis üyeleri hakkında, su ücretlerinden 10 tona kadar para alınmaması ve belediye çalışanlarından yüzde 50 indirimli su ücreti tahsil edilmesi nedeniyle görevi kötüye kullanma suçundan dava açılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...