Dikkat aleyhinizde delil olarak kullanılabilir

ABD’nin önde gelen avukatları, ayrılmak üzere olan çiftlere önemli bir uyarıda bulundu: Öfkenizi elektronik posta ya da kısa mesajla dile getirmeden önce bir kez daha düşünün. Zira mahkemede aleyhinize kullanılabilir.

21.02.2012 - 10:15

Dikkat aleyhinizde delil olarak kullanılabilir

ABD’nin üst düzey boşanma avukatlarının yüzde 90’ı, geçen üç yıl içinde iPhone ya da diğer akıllı telefonlardan elde edilen kanıtların davalarda kullanılmasında büyük bir artış yaşandığını kaydetti. Konu ile ilgili araştırma Amerikan Aile Hukuku Avukatları Akademisi (AAML) tarafından yapıldı.

Amerikan Aile Hukuku Avukatları Akademisi, iki yıl önce de Facebook sayfalarındaki bilgilerin kanıt olarak kullanılmasında büyük bir artış yaşandığını kaydetmişti. Aradan geçen iki yıl içinde benzer bir artışın da telefon mesajlarında kaydedildiği açıklandı.

İNTERNETTE NE ARADIĞINIZA DİKKAT
Akademinin başkanı Ken Altshuler, "Elektronik postalarınızı, bir kez daha düşünüp yeniden yazabilirsiniz. Ne söylediğinizi düşünmeniz için fırsatınız var ancak telefon mesajları anlık iletiler” dedi. Altshuler, “İnsanların düşünmeden gönderdiği çok sayıda kısa mesaj alıyoruz" şeklinde konuştu.

Kısa mesajların insanların başına iş açabileceğini kaydeden Akademi Başkanı, “Çünkü bunlar birinin düşünce, eylem ve niyetlerinin yazılı kayıtlarıdır” ifadelerini kullandı.

Amerikan Aile Hukuku Avukatları Akademisi’ne göre, boşanma davalarında en fazla kanıt olarak kullanılan cep telefonu mesajlarını, elektronik postalar, telefon numaraları, telefonda arama arşivi, küresel konumlama sistemi (GPS) ve internette arama arşivleri takip ediyor.

MESAJLARI KÂĞIDA DÖKMEK MÜMKÜN
Altshuler, insanların cep telefonu mesajlarını kullanmalarının nedeninin, cep telefonu mesajlarının güvenli olduğu ve basmanın kolay olmadığı yönündeki yanlış kanıdan kaynaklandığını ifade etti. Herkesin telefon mesajlarını basamayacağını kaydeden Altshuler, “Bunun nasıl yapılacağını bilmeniz gerek” dedi.

Müvekkillerine boşanma kanıtı olarak kullanılabileceği için Facebook’u kullanmamalarını tavsiye ettiğini söyleyen avukat Altshuler, bunu yalnızca yüzde 50’lik bir kesimin izlediğini belirtti.

Altshuler, "Yazılı olan her şeyi bir gün yargıcın da görebileceğini düşünmelisiniz. Eğer yargıcın görmesini istemediğiniz bir şeyse yazmayın" şeklinde konuştu.

Altshuler, telefon mesajları konusunda da önemli bir uyarıda bulundu: Siz kendi mesajlarınızı silebilirsiniz ancak bu karşıdakinin de sildiği anlamına gelmez.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...