Dikkat 'dedeler' sosyal medyada!

Sosyal paylaşım sitelerini artık büyükbabalar ve büyükanneler de keşfediyor. Zira onlar için sosyal medya, torunlarını daha sık görebilmenin, gençlerle iletişimi kaybetmemenin en kolay yollarından biri...

29.08.2011 - 16:13

Dikkat 'dedeler' sosyal medyada!

71 yaşındaki emekli Klaus Schmolz, bundan 6 yıl önce kendine bir dizüstü bilgisayar almış. Şimdi en yeni teknolojik donanımlarla internette hızlı bir şekilde geziniyor. Sadece e-postalarını kontrol etmek ve alışveriş yapmakla yetinmiyor, Skype üzerinden görüntülü sohbet de ediyor. Schmolz, ayrıca Facebook ve Almanya’da "kim kimi tanıyor’’ (wer-kennt-wen.de) adlı platform gibi birkaç sosyal paylaşım sitesinin de aktif üyesi. Klaus Schmolz, tüm bunları çocukları ya da torunlarının zorlaması ile değil, kendi isteği ile öğrenmiş. Ve nedenini de şöyle açıklıyor: "Çünkü ben de teknolojiyi takip etmezsem zamanın gerisinde kalacağımı düşündüm. Eğer torunlarımın ve gençlerin konuştuğu dili konuşamazsam onlarla olan iletişimimi kaybedecektim."

YAŞLILARIN SOSYAL MEDYAYA İLGİSİ ARTIYOR
Klaus Schmolz, torunlarının eskisi gibi gelip kapıyı çalmasını ya da onu telefonla arayıp hatır sormalarını bekleyemediğini belirtiyor. O nedenle torunlarının aktif olduğu sosyal paylaşım sitelerine o da üye olmayı tercih etmiş.

Kaiserslautern kentindeki Dijital Medya Yüksek Okulu'ndan Sosyal Medya Analisti Prof. Hendrik Speck, emeklilerin sosyal paylaşım sitelerine artan ilgilerini doğruluyor ve şunları kaydediyor: ''Çünkü artık çocukları ve torunları ile iletişimi sıkı tutmak için dijital medyayı kullanmak dışında neredeyse başka çareleri kalmadı.''

Alman birinci ve ikinci televizyon kanallları ARD - ZDF ortaklığı ile yapılan son araştırma da bunu doğruluyor. Araştırmaya göre, 2010 yılında 60 yaş üzerindekilerin yüzde 25’i internet kullanırken, bu oran 2011'de yüzde 35’e ulaştı. Araştırmada, diğer yaş gruplarında aynı artış gözlemlenmedi.

ESKİ SINIF ARKADAŞLARINI BULMAK REVAÇTA
Aslında yaşlılara yönelik internet sayfaları çok uzun süredir bulunuyor. Ama Prof. Hendrick Speck’e göre, onlar yaşlılık, ölüm ya da hastalık konularıyla yüzleşmek istemediklerinden bu platformlara pek ilgi göstermiyor. Oysa yine yaşlılar için eski sınıf arkadaşlarını bulma imkanı sunan "stayfriends.de" adlı internet sitesi için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bu platformun yaklaşık 12 milyonun üyesinin 2 milyondan fazlasını 50 yaşın üzerindekiler oluşturuyor. Bu platformun kurucusu ve genel müdürü Michel Lindenberg, son yıllarda en fazla üye artışının bu yaş grubunda olduğunu belirtiyor ve nedenini şöyle açıklıyor: ''İnternette kullandığımız dil bunun en önemli sebeplerinden biri. Bizler yaşlıları kastedecek biçimde ’siz’ hitabını çok nadir kullanıyoruz. Liseyi yeni bitirmiş birini de değil, ama samimi olarak onları, herkesi kastediyoruz. Bir diğer konu da kişisel verilerin korunması. Bu konuda kesinlikle hassas davranmaya özen gösteriyoruz ve elimizdeki verileri açık bir şekilde kullanmıyoruz."

HAYALLERİ GERÇEKLEŞENLER
71 yaşındaki emekli Klaus Schmolz için sosyal paylaşım siteleri aynı zamanda büyük bir şans olmuş. Schmolz, bu sayede uzun zaman sonra iki kızına yeniden kavuşmuş. Eski ilişkisinden evlilik dışı doğan iki kızı ile kopan bağlarını ‘’kim kimi tanıyor’’ adlı ‘’wer-kennt-wen.de’’ portalında tekrar kurmuş. Aynı internet platformuna üye olan kızları, babalarını bulup ona mesaj göndermiş ve zamanla baba ve kızları arasındaki buzlar erimiş. Hatta Klaus Schmolz’un eşi Barbara da artık üvey kızlarıyla iyi anlaşıyor. Bu sayede emekli Klaus Schmolz hayattaki en büyük hayaline ulaşmış. Schmolz, bu hayalini şöyle açıklıyor: "Bütün çocuklarımı Noel ağacının etrafında görmeyi hep istemiştim ve sonunda bu hayalim gerçekleşti. Bu harika bir duygu."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...