Dikkat et, az fatura öde

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, konutlarda ısıtma ve aydınlatmada kullanılan enerjinin yüzde 35'inin israf edildiğini söylüyor. Bu oran tasarruf edildiğinde 100 YTL'lik bir fatura 65 YTL'ye kadar düşebiliyor. Bağışıklık sistemleri çok güçlü... Yemek yerken bile bir hiyerarşileri var...Yaşamları tehlike altında. Bağışıklık sistemleri çok güçlü... Yemek yerken bile bir hiyerarşileri var...Yaşamları tehlike altında.

Haberler 19.12.2008 - 13:23

Dikkat et, az fatura öde

Akkor flamanlı 100 wattlık normal bir ampulle bir ailenin aylık tüketimi 100 kilowatsaate (kwh) ulaşırken, aynı ışığı veren kompakt fluoresan ampul kullanıldığında aylık tüketim 20 kilowat saate kadar düşebiliyor.

'de tüketilen toplam elektrik enerjisi içinde aydınlatmanın payının yüzde 25 civarında olduğu düşünüldüğünde, ülke genelinde 1 milyar 120 milyon kilowatsaat elektrik tasarruf edilmiş oluyor.

Konutlarda alınacak küçük tasarruf tedbirleri ile faturaların düşmesi sağlanabiliyor. Örneğin, elektrik ocaklarında kullanılan tencere çapının ocak çapından büyük olması yüzde 30, yemek ısıtmada mikrodalga fırın kullanılması ise yüzde 60-65 oranında enerji tasarrufu sağlıyor.

Tencere ve tavaları uygun kapaklarla iyi kapatmak buhar enerjisinden yüzde 60 tasarruf edilmesini sağlıyor. Sebze ve patates haşlarken düdüklü tencere kullanılması ve az su konulması ile yüzde 50-70 oranında enerji tasarruf edilmiş oluyor.

Fırının pişirme süresinden önce kapatılması halinde 5-10 dakikalık tasarruf sağlanabiliyor.

Mutfağın gün ışığıyla aydınlatılması yüzde 15, klimaların bakım ve temizliğine dikkat edilmesi ve 10 yaşından sonra değiştirilmesi ise yüzde 40 tasarruf sağlıyor.


TASARRUF TEDBİRLERİ


Bir akkor lamba kompakt flüoresan lamba ile değiştirildiğinde aydınlatma maliyeti yüzde 80 azalıyor.

Odadan ayrılırken lambaların kapatılması, lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımlarının yapılması da tasarruf sağlıyor. İyi yapılmayan bakım sonucu lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltıyor.

Duvarlar ve tavanların açık renkli boya ile boyanması, dekorasyon eşyalarının mümkün olduğunca açık renkli seçilmesi, daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde, çok sayıda düşük güçlü lamba yerine, daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanılması tasarruf sağlıyor.

Zamanlayıcılar, fotoseller veya yaklaşım sensörleri aracılığıyla aydınlatmanın kontrol edilmesi de enerji tasarrufu sağlıyor.


Buzdolaplarının verimli kullanılması için öncelikle düzenli olarak bakım yaptırılması, etrafının toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden ve ısı kaynaklarından uzak tutulması gerekiyor.

İhtiyaçtan çok büyük bir klima enerji kaybına sebep oluyor. Evin güneş alan kısımlarının ağaçlarla gölgelenmesi, cam filmleri, pencere ve duvar tenteleri gibi pasif soğutma yöntemlerinin uygulanması da klimaların soğutma yükünü azaltıyor ve daha az enerji kullanmalarını sağlıyor.

Evde birkaç tane fırın varsa küçük olanın tercih edilmesi gerekiyor. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmaması, yapılsa bile bu sürenin 10 dakikayı geçmemesi gerekiyor. Mikrodalga fırınlarda pişirme 2-10 dakika, ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşiyor. Bu nedenle geleneksel fırınlara göre yüzde 66 daha az elektrik harcıyor.

Çamaşır makinelerinde çamaşırların ılık suyla yıkanması, durulamanın ise soğuk suyla yapılması tavsiye ediliyor. Ayrıca, yıkama programlarının tam kapasite çalıştırılması gerekiyor. Önden yüklemeli makineler ise üstten yüklemeli makinelere göre daha az enerji tüketiyor.

Bulaşık makinası yerleştirilirken çevresinde en az 5 santimetre boşluk bırakarak ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılmasının sağlanması gerekiyor. Yaz aylarında ısı ve nemi azaltmak için sabah ve akşam saatlerinde yıkama yapılması öneriliyor.
lefttruetrue11border: 1px solid #DDDDDD; height:30px !important;} .boxH_3553566 .textSmallBold {font-family:Georgia, Arial, Helvetica, sans-serif; font-weight: normal; text-transform: none#333333;160%;:#DDEEFF; text-decoration: none;} .boxH_3553566 a:hover {color:#CC0000; text-decoration: underline;} .boxH_3553566 a:visited {color: #999999none; text-align: right; padding-right: 5px !important#DEDEDE;1121#FFF;#444; padding:10px; padding-left:0;} .boxBI_3553566 a {color: #147; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-weight: bold; line-height: 150%; text-decoration: none;} .boxBI_3553566 a:hover, .boxBI_3553566 a:visited:hover {color: #CC0000; text-decoration: underline;} .boxBI_3553566 a:visited {color:#666666#147; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-weight: bold; line-height: 150%; text-decoration: none;#DDDDDD; border-top:dotted #DEDEDE 1px; 11110truefalsefalse0

Nadir Canlılar

Doğanın çöpçüleri "Akbaba"lar

Doğanın çöpçüleri "Akbaba"lar

false

Bağışıklık sistemleri çok güçlü... Yemek yerken bile bir hiyerarşileri var...Yaşamları tehlike altında.

1trueH6falsefalse1

Elektrikli süpürgesinin torbasının sık sık boşaltılması gerekiyor. Bu işlem, süpürgenin emme gücünü yükselteceği için daha verimli ve daha çabuk temizlemeyi sağlıyor. Ayrıca yılda en az bir kez motor bölümü açılıp, buradaki toz ve pamukçukların temizlenmesi gerekiyor.

Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlılara göre daha az elektrik tüketiyorlar. Ses düzeyinin düşük tutulması da elektrik enerjisi tüketimini azaltıyor.

Saç kurutma işleminin mümkün olduğu kadar havluyla yapılması öneriliyor. Bir saç kurutma makinasının ortalama 10 dakika çalışması 60 wattlık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer elektrik tüketiyor.

Sayfa Yükleniyor...