CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin gündemdeki konularla ilgili sorularını yanıtladı.

İlişkili Haberler


Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı'nın İstanbul Swissotel'de düzenlediği toplantıya katılan Kılıçdaroğlu, İnegöl ve Hatay'daki olaylara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine şunları söyledi:

Olayların bu boyuta gelmesi üzücü. Bütün yurttaşları itidale davet ediyorum. Olaylara karışmasınlar. Hükümet gerekli önlemleri bir an önce almalı.

Ama hükümetin de bir konuda dikkatini çekmek istiyorum; İzledikleri açılım politikasının Türkiye'yi hangi noktaya getirdiğini bu iki olay ortaya koşmuştur.

Türkiye yönetilemez durumdadır. Önümüzdeki süreç AKP'nin hırçınlaşacağını, sağlıklı politikalar üretemeyeceğini göstermektedir. Dolayısıyla yurttaşlarımızın daha sağlıklı davranmalarını istiyoruz.''

'İŞBİRLİĞİ' İDDİASI
Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt görüşmesine ilişkin söylemlerinizin ardından Hüseyin Çelik'ten bir açıklama geldi. Bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?'' yönündeki sorusuna ise değerlendirmelere katılmadığını ifade ederek, ''Ben Recep Bey veya Sayın Büyükanıt'ın açıklama yapmasını bekliyorum'' dedi.

35. MADDE
Gazetecilerin 35. maddeyle ilgili soruları üzerine de Kılıçdaroğlu, ''AKP'nin 35. maddeyle ilgili öneri getirin cami avlusuna bırakmayın'' dediklerini hatırlatarak, kendilerinin de öneriyi getirerek TBMM'ye verdiklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, ''Beğenen olur, beğenmeyen olur. AKP kanadından bazı sesler geliyor 'Beğenmiyoruz' diye. O zaman onlar da öneri getirsinler. Ellerini tutan mı var. Biz ne dediysek arkasında durduk. Onlar bizim arkamıza saklanarak bir şeyler yapmak istiyorlar. Onlar da bizim kadar yürekli olsun, neyi düşünüyorlarsa açıkça çıkıp söylesinler. Biz de bunu görelim'' dedi.