Sony Handycam HDR-XR155

Video kamera denince yakın zamana dek akla gelen ilk marka olan Sony, unvanını korumak için sıkı çaba içinde. Kalitede çıtayı sürekli yükselten firmanın fiyatları aşağı çekmesi, liderliği garantiliyor gibi. Küçük canavar XR155, bataryasız 300 gr hafifliğindeki ergonomik kasa içinde 120 GB depolama alanı ve neredeyse “yok yok” denilecek özellikleriyle takdiri hak ediyor.

Bilhassa gece çekimlerinde harika sonuçlar veren Carl Zeiss mercek aksam piyasanın en iyilerinden. BIONZ görüntü işlemcinin farkını, yaptığınız kayıtları Full HD

televizyonda izlerken görüyorsunuz. 25x gibi yüksek optik zoom özelliğine sahip makinenin otomatik odaklaması loş ortamlarda gecikebiliyor ama SteadyShot titreşim önleyici her ortamda muhteşem sonuç veriyor. 120 GB dahili belleğiyle Full HD kalitede 3 saate yakın kayıt yapabilmesi de cabası.

JVC Everio GZ-HD300

Listemizdeki en hafif üçüncü makine (370 gr) olan HD300, biraz zorlarsanız neredeyse pantolon cebine girecek ölçülerde. Ergonomisiyle bu grupta başa güreşen makine, hızlı ve pratik kullanım için otomatik çekime odaklanmış. Bu da, diyafram gibi bazı yarı-profesyonel ayarlardan feragat edildiği anlamına geliyor.

Görüntü sabitleyici, gruptakiler kadar olmasa da epey başarılı, ancak optik değil dijital işleme yapıyor. Bu da 20x optik zoom’un üst değerlerine çıkıldıkça etkisinin azalması anlamına geliyor. Gece çekimlerinde çok iddialı olmayan makinenin gündüz çekimleri muhteşem. 60 GB dahili bellek 1,5 saate yakın Full HD kayıt imkânı veriyor. Ölçüler önemliyse tercihiniz bu olmalı.

Panasonic HDC-TM700

Görüntüleme teknolojilerinde ciddi atak yapan Panasonic’in amatör video kameraları yarı-profesyonel özellikleriyle rakiplerinin önüne geçiyor. Leica lens kullanılan 3 sensörlü TM700, gece ve gündüz çekimlerinde harika sonuç veriyor. Saniyede 50 kare gibi detaylı çekim becerisinde olan makinede 12x olan optik zoom, IntelligentZoom teknolojisiyle kalite kaybı yaratmaksızın 16x’e çıkabiliyor.

SD kartla belleği arttırılabilse de, dahili 32 GB depolama alanı 1080/50fps çekim modunda 44 dakika kayıt sağlıyor ki, bu fiyat aralığında bir makine için yeterli sayılmaz. Bize göre makinenin en büyük özelliği, son derece başarılı titreşim önleme özelliği. Power OIS mekanizmasının 5x zoom’da bile titreşimi ne denli azalttığını görünce şaşırabilirsiniz. Aynı fiyat grubundaki Sony’lerden daha avantajlı olsa da, bu grupta fiyat-performans açısından Sony XR155’in kıl payı gerisine düşüyor.

Sanyo Xacti SH1

Japon harikalarından Sanyo inanılmaz hafif: 234 gr. Listemizdeki en hafif Full HD kamera olan Xacti SH1’in asıl çarpıcı özelliği 30x zoom’a sahip olması. Bu da, elbette bir tripod üzerinde, uzaktaki canlıları ürkütmeden doğa çekimleri yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Makinenin ilginç özelliği, kayıt ve fotoğraf butonlarının iki set halinde, önde ve arkada ayrı ayrı bulunması. Yani kamerayı tutuş şeklinize göre size en kolay gelen buton setini kullanabilirsiniz. Çekim sırasında ortamdaki gürültüyü azaltan ses filtresi çok başarılı. Ortalama genişlikte bir dahili depolama alanı ve harici mikrofon girişi olsaydı, bu fiyata en ideal ürünlerden biri diyebilirdik.

Canon Legria HV40

Fotoğraftaki üstünlüğünü video kameralarda da sürdürmeye çalışan Canon, çok ciddi rakipler karşısında mücadele veriyor. Bilhassa mercek teknolojisindeki becerilerini HV40’ta tekrar eden firma, aşırı parlak ortamlarda ışık patlamalarını önlemek için gerçekten işe yarayan çok özel bir kaplama teknolojisi kullanmış.

Muhteşem mercek aksamının yanısıra 1080p çözünürlükte 24 kare çeken makinenin sensörleri en az Panasonic ve Sony’deki kadar detay sağlıyor. Diyafram ve enstantane dahil tüm ayarların manuel olarak yapılabildiği makinede üç ayrı zoom hız ayarı bulunması büyük kolaylık. Ancak bu fiyata en az 60 GB dahili bellekle gelmesi gerekirdi.

*Bu grup testteki ürünlerin fiyatları NTV Bilim dergisinin baskıya girdiği zaman geçerli ortalama fiyatlardır; satıldıkları mağaza ve kampanyalara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.