Dikkuyruklara nüfus sayımı

Nesli tüm dünya ölçeğinde yok olmak üzere olan Dikkuyruk için nüfus sayımı yapıldı. Son 15 yılın en yüksek sayısı olan 3967 birey Balıkesir Kuş Cenneti Milli Parkı’nda sayıldı.

19.03.2012 - 11:44

Dikkuyruklara nüfus sayımı

Doğa Araştırmaları Derneği tarafından Orman ve Su İşleri Bakanlığı adına yürütülmekte olan Kuş Cenneti Milli Parkı kuşlarının düzenli olarak izlemesi projesi kapsamında 10 Mart 2012 tarihinde yapılan araştırmada 3967 birey Dikkuyruk Ördeği sayıldı.

Doğa Araştırmaları Derneği Tür Koruma ve İzleme Sorumlusu olan ve düzenli sayımları gerçekleştiren Süleyman Ekşioğlu bu sayının son 15 yıl içerisinde bir alanda görülmüş olan en büyük dikkuyruk ördeği popülasyonu olduğunu söyledi. Dikkuyruk ördeğinin ülkemizde bulunan kuş türleri arasında dünyada en üst düzeyde korunması gereken tür olduğunu belirten Ekşioğlu, tüm dünyadaki toplam nüfusunun 7900-13100 birey olarak tahmin edildiğini söyledi. Ekşioğlu “son sayımımız gösteriyor ki dikkuyruk ördeğinin dünya nüfusunun üçte biri Manyas Kuş Cenneti’nde bulunuyor” dedi.

Dikkuyruk ördeği Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan ve dünyadaki canlıların koruma durumlarını belirten Kırmızı Liste’ye göre  “Nesli Tehlikede (Endangered / EN): Tür, yakın bir gelecekte, yüksek yok olma (doğal olarak) tehlikesi ile karşı karşıyadır” olarak sınıflandırılan türler arasında. Dikkuyruk ördeklerinin neslinin tehlike altında olmasının sebeplerinin başında, sulak alanların yok edilmesi veya kalitelerinin bozulması gelmekte.

Kuşların bir alandaki çeşitli değişimlere ilk tepki veren canlı gruplarından olması ve diğer canlı gruplarına göre kolay izlenebilmeleri düzenli kuş izleme çalışmalarının önemini arttırmakta.  Maalesef pek çok alan  Balıkesir Kuş Cenneti kadar şanslı değil ve çok azında düzenli izleme çalışmaları yapılabiliyor.  

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen milli parklarından birisi olan Balıkesir Kuş Cenneti Milli Parkı her mevsim farklı türlerden çok sayıda kuşa ev sahipliği yapmakta. 1959 yılında milli park olarak ilan edilen alanın 1975 yılında Avrupa Konseyince A Sınıfı Diploma ile ödüllendirilmesiyle alanın uluslararası önemi de tescillenmiş olmuştur.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...