Din istismarına polis baskını

Gaziantep ve İstanbul'da ''dini istismar ederek menfaat temin ettikleri'' iddia edilen suç örgütüne yönelik eş zamanlı operasyonda 13 kişi gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı 27.09.2010 - 12:45

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uzun süren bir fiziki ve teknik takibin ardından, ''dini istismar ederek, menfaat elde ettikleri'' iddia edilen bir suç örgütünü tespit etti.

Gaziantep ve İstanbul'da bu sabah erken saatlerde örgüt üyelerine yönelik eş zamanlı gerçekleştirilen ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne bağlı timlerin de katıldığı operasyonda, 24 adrese baskın yapıldı. Gaziantep'te aralarında örgüt liderinin de bulunduğu 11 kişi, İstanbul'un Kartal ilçesinde de 2 kişi olmak üzere toplam 13 kişi gözaltına alındı.

Örgüt üyelerine ait olduğu belirlenen 24 ev ve 11 araçta yapılan aramalarda, 2 tabanca, 160 mermi, 5 kurusıkı tabanca, 90 fişek, 1 kılıç, 12 sallama tabir edilen döner bıçağı ve hançer, 10 kar maskesi, örgütsel bilgilerin kayıtlı olduğu 100 CD ve DVD, örgüt faaliyetlerinde kullanıldığı belirlenen 12 bilgisayar, çok sayıda cep telefonu, örgütsel dokümanlar bulundu.

Örgüt mensuplarına ait olduğu belirlenen 11 araçtan 4'üne, örgütsel faaliyetlerde kullanıldıkları gerekçesiyle el konuldu.

İstanbul'da gözaltına alınan 2 zanlının uçakla Gaziantep'e getirilmesinin ardından, sorgulanmaya başlanacak olan örgüt mensuplarının, dini istismar edip kişisel menfaat elde etmeye çalıştıkları ileri sürüldü.

Zanlılar arasında daha önceki tarihlerde uyuşturucu kaçakçılığından ceza alıp hapis yatan bazı kişilerin de bulunduğu öğrenildi.

Soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...