Dinçer: Önce suçu bulalım...

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Ankara’da 17 kişinin yaşamını yitirdiği Ostim Sanayi Sitesi’nde patlamanın meydana geldiği firmaların belli olmadığını söyledi. Dinçer, “Önce suçu bulalım, sonra suçluları buluruz” dedi.

04.02.2011 - 12:25

Dinçer: Önce suçu bulalım...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Çelik, Ankara’daki Organize Sanayi Bölgesi’nde meydana gelen 2 patlamayla ilgili NTV’nin sorularını yanıtladı.


Ömer Dinçer, şunları söyledi:

“Ostim’deki patlamanın sebebi belli; bir tüp patlaması. Firma, yaptığı iş belli olan ruhsatlı ve düzenli bir firma. Yaklaşık 45 kayıtlı personeli var. Ancak işyerini taşımış, işletme belgesi ile alakalı bir sorunu var. Ve iş sağlığı ile ilgili hayati nitelik taşımayan bazı düzeltici tedbirleri önermişiz, onları alıp almadığını henüz tespit edemedik. Henüz o işletmede bilirkişiler bu konuda çalışmalarını tamamlayıp raporlarını vermediler. Patlama ile ilgili tahmin üzerine konuşmak doğru olmayabilir.

İkinci patlama ise çok karmakarışık. Sebebi tahmin dahi olsa belirlenemedi. Aynı yerde yaklaşık 4 firma zarar gördü. Biri conta imal ediyor, biri traktörlerin yedek parçalarını imal ediyor. Patlamanın bu firmada meydana geldiğine dair bir düşüncemiz var. Çünkü işletmede asetilen bulundu, bu çok yanıcı ve patlayıcı bir madde. Traktör yedek parçası imalatı izni olmasına rağmen kaçak başka bir şey ürettiğine dair endişeler de taşıyoruz. Bir tane peynir imal eden firma zarar gördü. Diğer işletmenin ne imal ettiği henüz anlaşılmadı. Yeni kiralanmış ama henüz imalata başlamamış diye düşünüyoruz. Firmaların isimleri çok net belli değil, sahiplerine henüz ulaşılamadı. Belki patlamanın olduğunu sandığımız işletmenin sahipleri de hayatını kaybetmiş olabilir, bir bilgi yok henüz. Kamuoyundan ricam spekülatif bilgilere çok itibar edilmemeli ve bilirkişiler binalara girip inceleyene kadar sabırla beklemeliyiz. Önce suçu bulalım sonra suçluları buluruz.

Firmaların isimlerini net olarak tespit edebilirsek bunların kayıtlı olup olmadıklarını, bizim ve sanayi bakanlığının denetime gidip gitmediğini görme şansımız da olacak. Ayrıca biliyorsunuz organize sanayi bölgeleri kendi içinde yönetilen birimler, yönetimlerin dosyalarının da incelenmesi lazım.

Organize sanayi bölgeleri yönetimleri ile ilgili bir sistem kurmuşuz. Yerel yönetimlerin yetkileri, sınırları belli. Türkiye'de yüzlerce sanayi bölgesi var. Bir sanayi bölgesinde henüz sebebini bilmediğimiz bir patlamayla biz yönetim modelimizi tartışmaya açarsak bence çok doğru olmaz. Önce bu kaza niçin ortaya çıktı, eksiklik neydi, bir daha çıkmaması için ne yapılmalı ve bu kazanın sorumlusu kim bunlara cevap bulmak lazım. Henüz patlamanın olduğu binalara girilmedi. Firmaların isimleri bilinmiyor şu anda, patlamaya uzaktan şahit olanların tahminleri üzerine söylenen sözlere lütfen itibar etmeyin.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...