Dinçer: Ulusal düzeyde kınanmalı

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Göktürk-2'nin uzaya fırlatılış töreni öncesinde ODTÜ'de çıkan olaylara ilişkin, ''Şiddetin ulusal düzeyde kınanmasını doğru buluyorum. Oradaki olaylar şiddet içeriyordu. Öğrencilerin yaptığı demokratik bir protesto değildi.'' dedi.

25.12.2012 - 10:44

Dinçer: Ulusal düzeyde kınanmalı

Otelcilik ve Turizm İşletmelerinde Uygulamalı Eğitim Projesi kapanış törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Göktürk-2'nin uzaya fırlatılış töreni öncesinde ODTÜ'de yaşananlarla ilgili olarak, ''Şiddetin ulusal düzeyde kınanmasını doğru buluyorum. Oradaki olaylar şiddet içeriyordu. Öğrencilerin yaptığı demokratik bir protesto değildi'' dedi.

Bakan Dinçer, ODTÜ'de geçen hafta yaşananlarla ilgili, bu protestoların demokratik bir tepki olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

'ULUSAL DÜZEYDE KINANMALI'
Olaylarla ilişkin olarak YÖK Denetleme Kurulu'nun devreye girmesini olumlu bulduğunu dile getiren Dinçer, bazı üniversitelerin tepkisini ise, "Şiddetin ulusal düzeyde kınanmasını doğru buluyorum" sözleriyle değerlendirdi.

Milli Eğitim Bakanı, ODTÜ'deki olayların demokratik bir tepki çerçevesinde değerlendirilemeyeğini belirterek, "Gönül isterdi ki üniversite yönetimi dirayetini ve inisiyatifini ortaya koyabilsin. Gerekeni yapabilsin. Olaylara engel olabilsin. Soruşturmayı da kendileri başlatabilmeliydi. Ancak yapamadılar. O açıdan YÖK'ün devreye girmesini olumlu buluyorum" diye konuştu.

Geçen hafta, Türkiye'nin ilk askeri keşif ve gözetleme uydusu Göktürk-2'nin fırlatılma törenine katılmak üzere ODTÜ'ye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto etmek isteyen öğrencilere polis sert müdahalede bulunmuştu.

ODTÜ'deki olaylar üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 öğrenciden 2'si savcılık, 8'i ise mahkemedeki sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...