Öldürülen Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ailesinin avukatı Fethiye Çetin, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’in görevden alınmasını NTV’ye değerlendirdi.

Fethiye Çetin, şunları söyledi:

“Başından beri şunu söylüyoruz; Hrant Dink cinayetinte ihmali, kasta varan kusuru olan kamu görevlilerin hala görevlerinin başında tutulması hatadır. Bu cinayetin aydınlatılmasının önünde bir engel.

Ramazan Akyürek, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in Trabzon’da planlar yapıldığı sırada Trabzon Emniyet Müdürü’dür. Oradan İstihbaret Daire Başkanlığı’na getirildi. Ramazan Akyürek, İstihbarat Daire Başkanlığı’nda başka yerlerden de Hrant Dink cinayetiyle ilgili bilgiler aldı. Görevi tüm bu ihbarların koordinasyonunu sağlamak, takibini yapmak ve gerekli önlemleri almaktı.

Ramazan Akyürek, Erhan Tuncel’in yasalara aykırı muhbir yapılması sırasında da Trabzon Emniyeti Müdürü’ydü. Başbakanlık Teftiş Kurulu müfettişleri, Ramazan Akyürek’in görevini yapmadığını, soruşturulması gerektiğini ifade ettiler.

Görevden alınması doğru ama gecikmiş bir uygulamadır. Yine de Akyürek’in görevden alınması bize Hrant Dink cinayetiyle ilgili bir takım yeni bilgileri sunabilmesi açısından yol açıcı bir gelişme olarak yorumlanabilir.

Ramazan Akyürek hakkında Hrant Dink cinayetiyle ilgili ön inceleme yapıldığını biliyorum. Onun hakkında soruşturma izni çıkabileceğini söyleyebiliriz. Bu, bir takım bilgilerin mahkemeye ulaşabilmesini de sağlayabilir.Trabzon Emniyeti’nde bazı evrakların imha edildiğini biliyoruz. Ancak İstihbarat Dairesi’nde bilgi ve belge olduğunu düşünüyoruz. Bu gelişmenin bilgi akışını kolaylaştıracağını umuyoruz."