Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar başkanlığında toplanan, Yüksek Değerlendirme Kurulu ile Personel İşlerinden Sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Pek başkanlığında toplanan Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Değerlendirme Kurulu çalışmalarını tamamladı.

Yüksek Değerlendirme Kurulu, 886 Emniyet Amirinin 4. Sınıf Emniyet Müdürü, 4. Sınıf 941 Emniyet Müdürünün 3. Sınıf Emniyet Müdürü, 3. Sınıf 393 Emniyet Müdürünün 2. Sınıf Emniyet Müdürü ve 2. Sınıf 372 Emniyet Müdürünün de 1. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesine terfisine karar verdi.

Merkez Değerlendirme Kurulu toplantısında da 740 başkomiserin emniyet amiri, 269 komiserin başkomiser ve 517 komiser yardımcısının komiser rütbesine terfi etmelerine karar verildi.

Terfi edenler arasında Hrant Dink cinayeti sürecinde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi’nde görev yapan Ali Fuat Yılmazer de bulunuyor.

Yılmazer hakkında olayda kusuru bulunduğu iddiasıyla Başbakanlık Teftiş Kurulu’nca rapor düzenlenmişti.

Yılmazer, başta “Ergenekon” olmak üzere “Balyoz”, “Kafes” ile askeri şantaj soruşturmalarında teknik takiplerden sorumlu istihbarat biriminin başında bulunmuştu.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu 5 MİT görevlisi hakkındaki soruşturmanın başında bulunan eski İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atagün de bir üst rütbeye terfi etti.